30.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Latifi: Lufta për çlirimin e Kosovës kishte karakter kombëtar

Me rastin e 24-vjetorit të rënies heroike të heronjve të kombit, Feim Gashi nga Drenoci, Përparim Thaçi nga Landovica dhe Sakip Bellaqa nga Pataqani i Epërm, kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka bërë homazhe në vendin ku ata ranë në pritën armike, ndërmjet Fortesës dhe Xërxës.

“Lufta për çlirimin e Kosovës kishte karakter kombëtar dhe si e tillë duhet të trajtohet. Feimi, Përparimi e Sakipi u bënë fanar të rrugëtimit tonë në ardhmëri”, ka thënë Latifi.

Ai ka theksuar se emblema e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndriçoi mendjet dhe zemrat e njerëzve liridashës.

“Ndërsa populli i përvuajtur e pranoi me tërë qenien idenë e lirisë dhe dha gjithçka nga gjiri i vet, madje edhe bijtë e vetë më të përkushtuar e më besnik. Në këtë ditë të veçantë kur po e përkujtojmë rënien në fushë të nderit të Feimit, Përparimit dhe Sakipit, ndjenjat tona janë të përziera – mall, dhembje e krenari bashkë, sot po ashtu kujtojmë edhe plagosjen rëndë të Islam Isuf Gashit”, ka thënë kryetari Latifi.

Më Shumë

Ka filluar Shkolla Verore Ndërkombëtare në Universitetin “Ukshin Hoti” Prizren, ku po marrin pjesë studentë nga 40 shtete të botës

Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, sot  ka filluar edicioni i parë i Shkollës Verore Ndërkombëtare, e cila bashkëorganizohet me ITP-Prizren dhe DokuFest. Në...

Komuna e Prizrenit pagoi mbi 124 mijë euro për përfaqësim ligjor

Komuna e Prizrenit ka paguar 124,962.19 euro për përfaqësim ligjor në vitet 2020 dhe 2021 sipas organizatës Democracy Plus. D+ ka njoftuar se Komuna e...

Moti sot dhe nesër

Lajmet e Fundit