-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Sot, Thaçi i dorëzon detyrën Mustafës

Mustafa-Thaci14-26Sot mbahet ceremonia e pranim-dorëzimit të detyrës nga kryeministri Hashim Thaçi, tek kryeministri i sapozgjedhur i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Isa Mustafa.
Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, me 73 vota për, 38 vota kundër dhe 1 abstenim, mori besimin e shumicës së deputetëve të Kuvendit të Kosovës, të martën, për ta udhëhequr Qeverinë me mandat katërvjeçar.

Gjatë ditës, dorëzimin e detyrës do ta bëjë edhe ministri i Bujqësisë, Blerand Stavileci, tek ministri i ri i Bujqësisë, Memli Krasniqi.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Fadil Ismajli, do të bëj dorëzimin e detyrës tek ministri i ri, Blerand Stavileci.

Po ashtu, do të mbahet edhe ceremonia e pranim – dorëzimit të pozitës së ministrit të Financave nga ministri, Besim Beqaj, tek ministri i ri Avdullah Hoti.

Edhe Ministria e Shëndetësisë do të mbajë ceremoninë e pranim dorëzimit të detyrës së ministrit Ferid Agani, tek ministri Imet Rrahmani.

Pranim-dorëzimin e detyrës do ta bëjë edhe ministri i Diasporës, Ibrahim Makolli tek Valon Murati.

Më poshtë po ua sjellim listën e plotë të kabinetit qeveritar.

Kryeministër i Republikës së Kosovës – Isa Mustafa

Zëvendëskryeministër i Parë – Hashim Thaçi

Zëvendëskryeministër – Kujtim Shala

Zëvendëskryeministër – Branimir Stojanovic

1. Ministër i Punëve të Jashtme – Hashim Thaçi

2. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë – Arsim Bajrami

3. Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural – Memli Krasniqi

4. Ministria e Diasporës – Valon Murati

5. Ministria e Drejtësisë – Hajredin Kuçi

6. Ministria e Integrimit Evropian – Bekim Qollaku

7. Ministria e Zhvillimit Ekonomik – Blerand Stavileci

8. Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor – Ferid Agani

9. Ministër pa portofol- Edita Tahiri

10. Ministria e Punëve të Brendshme – Skender Hyseni

11. Ministria e Shëndetësisë – Imer Rrahmani

12. Ministria e Infrastrukturës – Lutfi Zharku

13. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë – Hikmete Bajrami

14. Ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës – Haki Demolli

15. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit – Kujtim Shala

16. Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale – Arban Abrashi

17. Ministria e Financave – Avdullah Hoti

18. Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal – Slobodan Petrovic

19. Ministria për Komunitete dhe Kthim – Aleksandar Jablanovic

20. Ministra e Administratës Publike – Mahir Yagcilar

21. Ministër pa portofol – Rasim Demiri. /Telegrafi/

Më Shumë

Studiuesi amerikan: Turqia ka fuqi të përshpejtojë anëtarësimin e Kosovës në NATO

Profesori dhe studiuesi amerikan, Chris Dolan, tha se takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është hap...

Milan, Ibrahimovic lihet jashtë listës së UEFA-s

Trajneri i Milan-it, Stefano Pioli ka publikuar emrat e përzgjedhur për rikthimin e kuqezinjëve në Champions League. Zlatan Ibrahimovic mbetet jashtë asaj liste të Milan-it....

Lajmet e Fundit