10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Sporting padit ish-futbollistin e Inter-it, kërkon 30 milionë euro dëmëshpërblim

Pasi paditi dhe fitoi çështjen ndaj Rafael Leao-s për mënyrën e transferimit të këtij të fundit te Lille, Sporting Lisbona ka gati një tjetër rast disi të ngjashëm.

Sipas informacioneve të publikuara në gazetën e përditshme portugeze “A Bola”, Sporting ka ngritur padi ndaj ish-lojtarit të tyre, Joao Mario.

29-vjeçari u bashkua me Inter-in në vitin 2016, pasi italianët paguan 40 milionë euro. Ai kishte kaluar në të gjitha ekipet zinxhire të klubit, para se të shpërthente me skuadrën e parë dhe të kalonte te zikaltrit.

Pas eksperiencës zhgënyese te Inter-it, Mario u huazua te West Ham, Lokomotiv Moscow dhe Sporting.

Në verën e 2021, portugezi përfundoi kontratën me Inter-in dhe pasi ishte në huazim te Sporting, vendosi të bashkohej me rivalët e qytetit, Benfica-n.

Pikërisht kalimi i mesfushorit te Benfica, ka bërë që Sporting ta padisë dhe të kërkojë 30 milionë euro dëmëshpërblim.

Kjo për faktin se kur lojtari u transferua te Inter-i në kontratën e tij u vendos një klauzolë e cila e detyronte atë të paguante 30 milionë euro në rast të anëtarësimit të tij në një klub luzitanian.

29-vjeçari u aktivizua sezonin e fundit në 45 ndeshje në të gjitha garat me Benfica-n, duke arritur të realizoi katër gola dhe shtatë asistime.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Australiani arrestohet për pajisjen në formë të armës, e cila shërben për konsumim të marihuanës

Policia australiane ka akuzuar një burrë që dyshohet se mbante atë që dukej të ishte një pushkë sulmi AK-47 – por që doli të...

Duda Balje: Çështja e të pagjeturve është urgjente

Në takimin e 18 marsit në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë ka pasur një pajtueshmëri mes dy palëve që pika 4 e aneksit të...

Lajmet e Fundit