27.8 C
Prizren
E premte, 9 Korrik, 2021

Ta ndihmojmë Murrlanin nga Prizreni të ecë përsëri

Murrlan Asllani, 17 vjeçar nga Prizreni kishte pësuar një aksident në qershor të vitit të kaluar duke lënduar kurrizin, i cili aksident e la të palëvizshëm.

Pas intervenimit urgjent i cili nuk mund të realizohej në Kosovë, Murrlanit iu dha një shans i dytë për jetë nga mjekët në Shqipëri.

Nëna e Murrlanit, Gjylsyn Asllani ka thënë se lëndimi i kurrizit e la në karrocë, të palëvizshëm dhe në përballje të shumë betejave të përditshme.

“Sfida për të kthyer lëvizshmërinë e pjesshme në duar ishte e gjatë dhe e mundimshme, dhe të tilla janë shumë ditë. Të mësohesh me kufizime, të përkushtohesh aq shumë në terapi të përditshme, të mbetesh pozitiv e të ja dalësh përtej nuk është e lehtë”, ka thënë ajo.

Mirëpo, pas vlerësimit profesional të mjekëve të huaj për gjendjen shëndetësore të Murrlanit, atij po i jepet mundësia dhe shpresa që ta rikthej funksionalitetin e trupit të tij në gjendjen e mëparshme.

Shërimi i djaloshit 17 vjeçar mund të bëhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), dhe sipas gofundme.com për shërimin e tij kërkohen 120.000 dollarë.

Andaj familjarët e Murrlanit kërkojnë nga qytetarët të cilët kanë mundësi ekonomike ta ndihmojnë atë financiarisht përmes kësaj xhirollogarie bankare të nënës së tij, Gjylsyn Asllani: 1502001000010033, IBAN: XK05, SËIFT CODE: RBKOXKPR.

Por, mund ta kontaktoni edhe në këtë numër telefoni: +38349343934.

Më poshtë mund ta lexoni një përshkrim të jetës së Murrlanit para aksidentit, i bërë nga nëna e tij:

Para aksidentit Murrlani energjik, i buzëqeshur, kureshtar e gjithmonë pozitiv kënaqej me shoqëri, e cila edhe tash vazhdon ti qëndrojë pranë e për të cilën është shumë falënderues. Kënaqej duke kaluar kohën me familje dhe duke ndihmuar babain e tij në dyqanin e vogël në Prizrenin e bukur.

Murrlani e don leximin, e don kinemanë, i don shëtitjet, bisedat me motrën e tij të madhe Flakën dhe lojën me motrën e tij më të vogël Dëborën. I ka dashur dhe vazhdon ti dojë kafshët. Muzika ka luajtur gjithmonë rol të madh në jetën e tij dhe ai vijonte shkollën e muzikës për klarinet në kohën kur i ka ndodhur aksidenti.

Murrlani ishte notar premtues dhe medaljet e tija të shumta e përkujtojnë edhe në ëndrrën tjetër që u ndërpre vrazhdë nga aksidenti.

Përkujdesi ndaj Murrlanit është 24 orë dhe familja jonë po mundohet me çdo forcë të ndihmojë forcimin e tij dhe pavarësimin e tij të plotë.

Kjo dëshirë e jona e flaktë premton të përmbushet në spitalin e njohur TIRR Memorial Hermann, në Houston të SHBA-ve ku ka shpresë që djali ynë të qëndrojë sërish në këmbët e veta. Që familja jonë të rimëkëmbet. /Telegrafi/

Më Shumë

Posta e Kosovës e përkushtuar në ngritjen e të hyrave financiare

Fokusi kryesor i Bordit të Përkohshëm të Drejtorëve të Postës së Kosovës po del të jetë funksionaliteti dhe qëndrueshmëria e afarizmit të ndërmarrjes publike...

Gjendet pa shenja jete një person në Rahovec

Sot në rrugën “Xhelal Hajda” në Rahovec, është gjetur pa shenja jete një person. Kështu ka bërë të ditur një sinjalizues i Gazetës Sinjali, i...

Fansat kritikojnë Megi Pojanin për fotot super “hot”

Padyshim që Megi Pojani është një nga vajzat më të komentuara të showbiz-it shqiptar. Në porfilin e saj në “Instagram” ka foto nga më...

Minarja e një xhamie në Turqi përfshihet nga flakët, pasi goditet nga rrufeja

Minarja e një xhamie në Turqi është përfshirë nga flakët pasi vlerësohet të jetë goditur nga rrufeja. Sipas medieve turke, përcjell Telegrafi, i gjithë incidenti...

?Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot 245 vjetorin e Pavarësisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot Ditën e Pavarësisë. 4 Korriku shënon 245-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së SHBA-së. Deklarata e Pavarësisë është...

Dy persona e rrahin me shkop besjbolli një qytetar në Malishevë

Një mosmarrëveshje që e kishin pasur të premten me një qytetar, dy persona kishin tentuar që ta “zgjidhnin” me shkop besjbolli, raporton Gazeta Sinjali. Burime...

Shikohen disa CD lidhur me rastin e vrasjes në Suharekë

Murat Ademi, i akuzuar për vrasjen e tani të ndjerit Abedin Bytyqi më 6 tetor 2016, ka thënë se kufoma ishte në veturën e...

Hoxhaj: Nga Mitrovica e deri në Prizren, PDK-ja do të kthehet si e para në zgjedhjet lokale

Ish-ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka deklaruar se partia ku bënë pjesë do të kthehet si parti...

8 arsye pse nuk po e gjen dashurinë

8 arsye të mundshme pse nuk po e gjen dashurinë! Të gjithë e njohim shprehjen që thotë se “dashuria vjen atëherë kur nuk e pret”,...

Vëllezërit në Prizren rrahen mes vete për pronë

Dy vëllezër nga Prizreni janë rrahur mes vete, pas një mosmarrëveshje rreth një kontesti pronësor. Policia ka njoftuar se dy vëllezërit i kanë shkaktuar lëndime...

Angela Merkel: Ballkani e ka vendin në BE, plagët e luftës ende nuk janë shëruar, duhet pajtim

Me rastin e Samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit, të planifikuar për të hënën, të organizuar nga Gjermania, Angela Merkel tha se ishte...

Deponon në bankë 500 euro të falsifikuara, policia nis hetimet

Të mërkurën në Malishevës, një person ka deponuar në bankë një monedhë të falsifikuar, në vlerë 500 euro. Kjo është bërë e ditur nga raporti...

Fillon fushata e korrje – shirjeve në Malishevë

Zyrtari i lartë, pran Drejtorisë për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural të Komunës së Malishevës, Milaim Morina, ka deklaruar se sot zyrtarisht ka filluar...

Falsifikoi dokumente për ta shitur një tokë në vlerë 98 mijë euro, arrestohet suharekasi

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person në Suharekë, meqenëse i njëjti dyshohet se bashkë me dy persona të tjerë kanë...

Kërkohet paraburgim ndaj zyrtarit në Malishevë që dyshohet për dallavere në regjistrimin e automjeteve

 Besart Gashit, zyrtar në Qendrën për Regjistrimin e Automjeteve në Malishevë, dyshohet se ka keqpërdorur pozitën apo autoritetin zyrtare. Ndaj Gashit, Prokuroria Themelore në Gjakovë...

Vdes babai i Kadri Veselit

Babai i ish-kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli ka vdekur mëngjesin e sotëm. Lajmin e ka bërë të ditur zyrtari i PDK-së, Donjet Bislimi. “Ishe Hero sepse...

Lajmet e Fundit