30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Të hënën nis “Java e albanologjisë”

20140614110244891646Letërsia shqipe për fëmijë në periodikun letrar shqiptar, vlerësimi kritik i romaneve të Zija Çelës nëpër gazeta dhe revista, kuadri profesional i sektorit të etnologjisë në Muzeun e Kosovës që nga themelimi si dhe oscilimet në planin kadrovik profesional, grafitet si forma të shprehjes së folklorit urban janë vetëm pak prej temave që sivjet do ligjërohen në këtë javë.

“Java e albanologjisë” është aktiviteti tradicional shkencor i Institutit Albanologjik. Sivjet mbahet për të pestën herë dhe është konceptuar në kuadër të pesë sesioneve të veçanta të disiplinave albanologjike: gjuhësi, letërsi, histori, folklor dhe etnologji, transmeton kultplus. Përfshirja e këtillë e të gjitha fushave garanton zhvillimin e njëkohshëm të të gjitha këtyre disiplinave albanologjike. Materialet e aktivitetit botohen në dy vëllime të veçanta me rreth 1 000 faqe.

Gjatë tri ditëve të punës, duke filluar nga data 16 e deri më 18 qershor, në pesë sesione sipas disiplinave studimore albanologjike, do të paraqiten 113 kumtesa nga referues të Kosovës dhe vende të rajonit.

Disa nga albanologët më të njohur, të cilët do të paraqiten sivjet në Javën e albanologjisë janë: Jorgji Gjinari, Rexhep Qosja, Mark Tirta, Emil Lafe, Muhamet Kuquku, Shefkije Islamaj, Aurel Plasari, Xhevat Lloshi, Isa Bajçinca, Ragip Mulaku, Etleva Lala, Valter Memisha, Rami Memushaj, Anila Omari, Pëllumb Xhufi, Gazmend Shpuza, Hasan Bello, Xheladin Shala, Miaser Dibra, Afërdita Onuzi, Thoma Dhima, Vilma Proko, Kristaq Jorgo etj.

Letërsia shqipe për fëmijë në periodikun letrar shqiptar, vlerësimi kritik i romaneve të Zija Çelës nëpër gazeta dhe revista, kuadri profesional i sektorit të etnologjisë në Muzeun e Kosovës që nga themelimi si dhe oscilimet në planin kadrovik profesional, grafitet si forma të shprehjes së fol¬k¬lorit urban janë vetëm pak prej temave që sivjet do ligjërohen në këtë javë.

Më Shumë

Zafir Berisha: Kurban Bajrami, festë e respektit dhe solidaritetit

Kryetari i NISMA Socialdemokrate në Prizren, Zafir Berisha, ka vizituar Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren për të shprehur respektin për festën e Kurban...

139 vite më parë Statuja e Lirisë mbërrin në portin e NewYork-ut

Sot 139 vite më parë, simboli i lirisë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka mbërritur në portin e New York-ut. Statuja e Lirisë është...

Lajmet e Fundit