36.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Të premten ora e parë e mësimit në shkollat e Kosovës dhe Shqipërisë i kushtohet Lidhjes së Prizrenit

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se të premten të gjitha shkollat në Kosovë e Shqipëri orën e parë të mësimit do t’ia kushtojnë Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Nagavci ka bërë të ditur se kjo bëhet për nder të 144 vjetorit të formimit të kësaj lidhje.

“Jam e lumtur që këtë vendim e kemi marrë bashkë me ministren e Arsimit të Shqipërisë, znj. Evis Kushi, për t’ua mundësuar nxënësve tanë në të dyja vendet, që të flasin njëkohësisht për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit”, ka shkruar Nagavci.

Postimi i plotë:

Për nder të 144 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, nesër, 10 qershor 2022, të gjitha shkollat në Kosovë dhe Shqipëri do t’ia kushtojnë orën e parë të mësimit kësaj ngjarje të rëndësishme të historisë shqiptare.

Jam e lumtur që këtë vendim e kemi marrë bashkë me ministren e Arsimit të Shqipërisë, znj. Evis Kushi, për t’ua mundësuar nxënësve tanë në të dyja vendet, që të flasin njëkohësisht për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit. Kështu, ne po bartim së bashku te gjeneratat e reja  veprën frymëzuese të intelektualëve dhe atdhetarëve të kohës dhe lavdinë e historisë shqiptare. /Telegrafi/

Më Shumë

4 pacientë me koronavirus po trajtohen në spitalin e Prizrenit

Klinika e Gjinekologjisë nuk ka pacientë të infektuar me Covid-19, ndërkaq 38 pacientë janë duke u trajtuar me Covid-19, në kuadër të Shërbimit Spitalor...

Fituan 500 mijë euro në lotari 10 vjet më parë, tash iu kërkohet t’i kthejnë

Fituan 500 mijë euro në një lotari të Snaitech në vitin 2012, por tani Gjykata e Apelit të Firences ka urdhëruar kthimin e shumës. Fitorja...

Lajmet e Fundit