5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Të shtunën “Ditët e poezisë shqipe Shas 2013” për Ibrahim Kadriun

poeziiiiiiKëshilli Nacional i Shqiptarëve në Mal të Zi në bashkëpunim me OJQ-në Harmonia, të shtunën, nesër, më 12 tetor, në Shas (afër Ulqinit) mbajnë manifestimin, tashmë tradicional, “Ditët e poezisë shqipe Shas 2013”.

Sipas njoftimit të organizatorëve, i ftuari kryesor i këtij manifestimi është poti nga Kosova, Ibrahim Kadriu, autor i mbi 50 veprave nga të gjitha gjinitë letrare, për të cilat ka marrë thuaja të gjitha çmimet që ndahen brenda trojeve shqiptare.

Për veprën poetike të Kadriut do të flasë kritiku letrar dhe njohësi i krijimtarisë së poetit, Ramadan Musliu.

Në këtë manifestim atraktiv letrar organizatorët kanë ftuar, përveç poeteve vendore, edhe poete nga hapësira kombëtare: Irena Gjoni, poete nga Saranda, Fatime Kulli, poete nga Tirana, dhe Shqipe Hasani, poete nga Prishtina

Vjet mysafir i këtij manifestimi ishte Preç Zogaj nga Tirana.

Më Shumë

Boksieri 25-vjeçar humb jetën pas dëmtimeve nga kundërshtari në ring – VIDEO

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur gjatë një dueli në ring. Luis Quinones ishte një emër i ri në botën e boksit, i cili...

Lista me 10 këngët e dashurisë që i dëgjon kryeministri Kurti

Deputetja e Vetëvendosjes, Tinka Kurti, e ka publikuar listën me 10 këngët e dashurisë që dëgjohen nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Duke qenë se...

Vdekja e turpit!

Lajmet e Fundit