19.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Thaçit i dështojnë komunatë në Has, premton komunë në Kijevë

Thaci ne kjevKryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka vazhduar me premtime megalomane. Ai të dielën edhe një herë ka ripërsëritur premtimin e tij se Kijeva do të bëhet komunë. Ndërkohë që para disa muajsh ai kishte marrë poashtu vendim në qeveri që të inicioj procedurat për themelimin e dy komunave të reja në rajonin e Hasit, gjegjësisht që komuna të reja ta bëjë Gjonajn dhe Rogovën, por një gjë e tillë jo që nuk ka ndodhur por është harruar fare.
Megjithatë, Thaçi të dielën në mesditë e ka vizituar Kijevën ku ka thënë se do të jetë komuna më e bukur e Kosovës.

“Nëse gjatë luftës Kijeva ka qenë vendi më i rrezikshëm në botë unë u them tash se Kijeva do të jetë Komuna më e bukur e Republikës së Kosovës”, ka thënë Thaqi i cili ka përmendur të dhënën se Kijeva bëhet komunë për të gjithë qytetarët pa marrë parasysh përkatësinë partiake andaj edhe ka kërkuar mbështetjen e krejt spektrit politik për këtë vendim.

Thaçi ka bërë të ditur po ashtu se formimi i kësaj komune nuk lidhet aspak me fushatën elektorale e cila është në prag, shkruan Gazeta Blic.

“Ju tash keni bërë kërkesë për themelimin e komunës suaj dhe unë skam bërë asgjë tjetër veqse kam mbështetur vullnetin tuaj”, ka thënë Thaçi.

Më Shumë

Shqipëria sonte debuton në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë në futboll sonte (e shtunë) e fillon rrugëtimin në Kampionatin Evropian “Euro 2024”. Në “Signal Iduna Park” të Dortmundit, kuqezinjtë do të...

Mbappe do të luajë me maskë speciale

Franca e pagoi shtrenjtë fitoren ndaj Austrisë (1:0), në ndeshjen e parë të Kampionatit Evropian 2024. Kapiteni Kylian Mbappe do të jetë i detyruar...

Lajmet e Fundit