19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Thaçit i lëkundet koalicioni me Ferid Aganin

Thaci  ferid aganiDuket së tronditjet e liderit të PDK-së nuk kanë të ndalur. Pas koalicionit, LDK-AAK-Nisma, që u kurorëzua më marrëveshje të nënshkruar, të gjithë kundër PDK-së, tani kësaj partie mund t’i ndodh edhe një “tërmet” përbrenda saj.

Njëra nga partitë e koalicionit parazgjedhor, Partia e Dretësisë mund ta “tradhëtoj” qysh pas çertifikimit të rezultateve.

Burime të Gazetës Blic, kanë bërë të ditur së kjo parti mund ta përkrah bllokun opozitar duke ja vendosur dy kushte.

I pari, është për zbatimin e vendimit pwr lejimin e shamive në shkolla të cilin tashme e ka marrë qeveria në largim e Thaçit dhe kushti i dytë, një ministri për liderin e kësaj partie, Ferid Aganin i cili është ministër në largim i qeverisë Thaçi II.

Sipas kushtetutës dhe ligjit, mandati i deputetit është i lirë dhe nga momenti i çertifikimit, cdo një nga deputetët mund të shkputet nga subjekti politik ose koalicioni paraprak.

Ky vendim i deputetëve të PD-së po ndermjetësohet nga Lutfi Haziri i LDK-së, i cili ka marrëveshje koalicioni me PD-në në Gjilan. /Gazeta Blic/

Më Shumë

Cristante: Shqipëria është e vështirë për t’u përballur

Bryan Cristante këmbëngul se Italia “di se si të fitojë dhe dëshiron të përsërisë veten” në Euro 2024, ndërsa Roma “bëri përparim” kur Daniele...

Sot përurohet “Kalaja e UÇK-së” në fshatin Leskovec të Prizrenit

Sot, në orën 11:00, në Ditën e Çlirimit të Prizrenit, do të bëhet përurimi i “Kalasë së UÇK-së” në fshatin Leskovec. Kjo datë përkujton përvjetorin...

Lajmet e Fundit