12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Thyhen dy rekorde botërore në atletikë

E rrallë në atletikë, vendosen në pak minuta dy rekorde botërore. Në Valencia të Spanjës, janë thyer dy rekorde botërore, në garën e 5 mijë metrave për femra dhe 10 mijë metrave për meshkuj.

Në garën e 5 mijë metrave për femra, atletja etiopiane Letesenbet Gibay dha kohën 14’ 06” 65, duke përmirësuar kohën e mëparshme 14’ 11” 15, që ishte vendosur 22 vite më parë nga një tjetër atlete etiopiane, ikona Tirunesh Dibaba.

Ndërsa në garën e 10 mijë metrave për meshkuj, atleti nga Uganda, Joshua Cheptegei, regjistroi kohën 26’ 11” 02. Ai përmirësoi kohën e mëparshme 26’ 17” 53, që ishte vendosur 15 vite më parë nga etiopiani Kenenisa Bekele.

Më Shumë

Prizren, këmbësori goditet për vdekje nga një automjet

Një person ka mbetur i vdekur si pasojë e një aksidenti trafiku që ka ndodhur në fshatin Randobravë të Prizrenit. Aksidenti tragjik ka ndodhur rreth...

Prizren: Djali ia demolon zyrën babait, policia e arreston dhe i sekuestron marihuanë e heroinë

Policia e Kosovës raporton se kanë arrestuar në Prizren një person të dyshuar, mashkull, i cili ka ushtruar dhunë ndaj babait të tij. ‘’Është arrestuar...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit