23.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

“Tre të tjerë i falën, e mua më dënuan”/Taksisti nga Malisheva akuzon policinë për standarde të dyfishta

Një taksist nga Malisheva  ka akuzuar Policinë e Kosovës se po përdorin standarde të dyfishta në shqiptimin e gjobave për shkelësit e rregullave të trafikut.

Ai tha për Sinjalin se sot është dënuar nga dy zyrtarë policorë, për shkak se kishte parkuar afër Stacionit të Autobusëve në Malishevë, në një vend ku nuk lejohet parkimi i veturave.

Taksisti nuk e çan kokën për dënim prej 30 eurove, të cilin e ka paguar pas 5 minutash, por për shkak të standardeve të dyfishta, të cilat pretendon se i kanë përdorur policët gjatë dënimit të tij.

Mëngjesin e sotëm, rreth orës 07:57, ai thotë se në vendin ku ka parkuar ai, kanë qenë të parkuara edhe tri taksi të tjera, por shoferët e tyre janë liruar, pasi që, sipas tij, kanë qenë familjarë me zyrtarët policorë.

“Nuk e respektojnë as qytetarin, as punëtorin dhe as taksistin. Në vendin e ngjarjes Kemi qenë katër taksista, tre i kanë falë, mu më kanë dënu. Ka qenë krejt problemi te një autobus. Autobusi e ka blloku vendin, rrugën dhe ka dalë personi zyrtar i policisë, ia ka marrë dokumenetet autobusit dhe e ka liru. I ka pa edhe tre taksista të tjerë, që i ka pasë familjarë dhe i ka liru, kurse unë kam qenë viktimë në këtë rast”, tha ai.

Madje, sipas tij, personi që e ka shoqëruar zyrtarin policor që ia ka shqiptuar gjobën, ka qenë komandant i policisë.

“Është fakt që është vend i autobusave, unë nuk i iki asaj për të cilën më kanë dënu. Unë e kam pagu dënimin, gjobën. Nuk është problem ajo punë. Por, sjellja e tyre, edukata e tyre, nuk duhet bre ashtu, se jemi krejt të kësaj Republike të Kosovës, krejt e gëzojmë të drejtën me jetu në këtë republikë. Nëse, Policia e Kosovës merren me këto sene, këto po e dënoj, këtë jo, atëherë çka po na mbetë neve”, tha ai.

“Edhe po të kishin qenë policë fillestarë, në rregull, po ka qenë komandanti i policisë”, pretendon taksisti./Gazeta Sinjali/

Më Shumë

Sondazhi i UBO Consulting: Bali Muharremaj fiton në Suharekë me 66.2% të votave

Kryetari i Suharekës dhe kandidati edhe për një mandat të ri, Bali Muharremaj, e ka publikuar një sondazh të bërë nga UBO Consulting, kompania...

Votimi përmes postës, nga sot deri më 15 tetor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se ka filluar periudha e votimit përmes postës, e cila përfundon më 15 tetor. Gjatë kësaj periudhe, të drejtën për...

Guardiola i kërkon Man City që të ndërtojë formën fituese

Menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola vlerësoi angazhimin e skuadrës së tij pasi ata u rikthyen nga një fillim i lëkundur në sezonin e...

“Të vras” – burri nga Prizreni ia drejtoi kallashin gruas në prani të fëmijëv

“Të vras” – burri nga Prizreni ia drejtoi kallashin gruas në prani të fëmijëve, Gjykata merr vendim për të Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar...

Adem Mikullovci, artisti që gjithë jetën ia kushtoi popullit të Kosovës

Viti i kaluar duket sikur erdhi vetëm për të marrë artistët më të mirë që kishim. Më 15 shtator 2020, pikërisht sot para një...

Nuk paguante universitetin se ishte shumë shtrenjtë, 21-vjeçarja zbulon si arriti të fitonte 1 milion dollarë në vit

Një studente e cila donte që të bëhej doktoreshë, dhe po përpiqej që të paguante universitetin, ka zbuluar se si i dha fund dhe...

Murati: Ndërtimi i rrugës Prizren-Tetovë pritet të përfundojë brenda këtij mandati

Këtë të enjte, në Shkup është mbajtur mbledhja e parë e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Maqedonisë së Veriut më çrast...

Ish-kampioni i botës sfidon Furyn: Jam i vetmi që mund ta mposht

Boksieri britanik David Haye, i rikthyer në ring pak ditë më parë pas tre vjetësh pushim, e që fitoi me vendim unanim të gjyqtarëve...

Aksident në Prizren, ka të lënduar rëndë

Një aksident trafiku  i rëndë ka ndodhur para disa minutash në rrugën Prizren-Reqan. Sipas informacioneve, nga ky aksident kanë mbetur disa persona të lënduar rëndë. Të...

Katër astronautë amatorë nisin misionin rreth Tokës

Katër astronautë amatorë janë larguar nga Florida në misionin privat në orbitë. Ekuipazhi i Inspiration4, i përbërë nga një miliarder dhe tre qytetarë, doli...

Këto janë kushtet për studentët për të banuar në konvikte

Në një dhomë në konvikt pritet të qëndrojnë tre persona, ata duhet të jenë të vaksinuar. Të tilla punë po kryhen në njërin nga konviktet...

Dy persona në Prizren rrahin një tjetër

Dy persona në Prizren, të mërkurën rreth orës 16:10, kanë rrahur një tjetër pas një mosmarrëveshjeje të mëhershme, raporton PrizrenPress Siç bëhet e ditur nga...

Digjen sipërfaqe pyjore në Prevallë

Në Prevallë të Prizrenit raportohet se nga zjarri është përfshirë një sipërfaqe e pyllit, shkurre dhe bari i thatë, raporton PrizrenPress. Njësit e zjarrfikëseve kanë...

Kuteli, ylli që shndriti letrat shqipe

Mjeshtri i realizimit magjik, rrëfimtar i shkëlqyer, përkthyes i majave të letërsisë botërore; njëherësh edhe studiues dhe financier me kontribute të mëdha për ngritjen...

Përurohet Memoriali i Heroit Besim Ndrecaj

Të mërkurën me rastin e shënimit të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prizrenit, është bërë edhe përurimi i memorialit kushtuar heroit të kombit,...

‘Eja të vdesim e dashur, s’ka rëndësi në rron si rob a zot, arkivoli është gati’

Poezi nga Xhevahir Spahiu Eja të vdesim, e dashur, shpenzimet e varrimit i merr përsipër shteti, a s’e dëgjove në TV si kryelajm? Eja të vdesim, e dashur, s’ka...

Lajmet e Fundit