11.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Trupat ruse kanë thënë se po ‘dërgohen në një kasaphane’ – dhe mesazhi i ka shkuar Putinit

Trupat ruse që luftojnë në Ukrainë kanë thënë se po dërgohen “në kasaphanë” në një mesazh të regjistruar për presidentin Vladimir Putin.

Sipas Newsweek, përcjell Telegrafi, ushtarët e mobilizuar nga rajoni siberian i Irkutsk thanë se ata ishin dërguar në betejë “pa asnjë mbështetje”, duke përfshirë armatimin, municionin dhe inteligjencën, sipas gazetës së pavarur hetimore ruse, The Insider.

Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm për përpjekjet e luftës në shtator të vitit 2022.

Ndërkohë më 5 shkurt 2023, Instituti për Studimin e Luftës (ISW) me seli në Uashington sugjeroi se Putini kishte vonuar planet e mobilizimit pavarësisht një “ushtrie të varfëruar”.

“Putini është dukshëm i rezervuar për të shpallur një valë të dytë mobilizimi”, citohet të ketë thënë grupi i ekspertëve, për shkak të “jopopullaritetit ekstrem të valës së parë të mobilizimit”.

Dhe ngurrimi i Putinit për të urdhëruar publikisht një valë të dytë mund të tregojë një preferencë për “mobilizim të heshtur”, shtoi ISW.

Por ushtarët e mobilizuar të Irkutsk, të raportuar se fillimisht kanë shërbyer si trupa të mbrojtjes territoriale përpara se të transferoheshin në një brigadë në rajonin shumë të kontestuar të Donetsk të Ukrainës lindore, thanë se ata u dërguan në betejë “pa përgatitje”, sipas The Insider.

Luftëtarët u urdhëruan të sulmonin qytetin Avdiivka të Donetskut në “njësi sulmi”. Avdiivka ka qenë në qendër të operacioneve ofensive ruse në javët e fundit dhe Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës raportoi të dielën se forcat e armatosura të vendit kishin zmbrapsur sulmet në qytet gjatë 24 orëve të fundit.

Në këtë drejtim, ushtarët rusë të mobilizuar, nën urdhrat e komandantëve separatistë nga rajoni i Donetskut, “u dërguan për të sulmuar zonën e fortifikuar të Avdiivka pa asnjë mbështetje, artileri, komunikim apo zbulim”, citohet të ketë thënë një luftëtar i paidentifikuar për gazetën ruse.

Ata u dërguan “në një kasaphane”, ka shtuar ai.

Ushtari përshkroi një qëndrim të ushtarëve rusë, për të cilët lëndimet ishin e vetmja mundësi për t’u kthyer në shtëpi të gjallë.

Numri i vërtetë i vdekjeve të ushtarëve rusë në Ukrainë nuk dihet. Megjithatë, një vlerësim nga ministria britanike e mbrojtjes më 17 shkurt tregon se numri i luftëtarëve ushtarakë dhe mercenarësh rusë të vrarë deri në 60,000.

Në anën tjetër, Moska ka lëshuar vetëm dy përditësime zyrtare mbi numrin e të vdekurve rusë në Ukrainë. E para erdhi në mars, dhe më pas në shtator 2022, dhe ministri i mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha se 5,937 ushtarë rusë ishin vrarë që nga shkurti. /Telegrafi/

Më Shumë

Arrestohen dy persona të kërkuar në Prizren

Dy persona janë arrestuar në Prizren. Arrestimi i tyre është bërë me urdhër të gjykatës. Ata janë dërguar në vuajtje të dënimit. https://prizrenpress.com/asociation-loyola-gymnasium-shpall-konkurs-per-regjistrimin-e-nxenesve-te-rinj/ • Fsh. Piranë, Prizren 28.03.2023-12:40....

Gjendet i vdekur në banesë një person në Prizren

Një person është gjetur i vdekur në Prizren.Ai kishte ardhur nga mërgimi. Burimet nga Emergjenca kanë bërë me dije se bëhet fjalë për mërgimtarin A. V....

Një gazetar ideal

Babait

Lajmet e Fundit