4.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021

U përurua ndriçimi publik në Drenoc, investim i KFOR-it dhe Komunës së Malishevës

Sot në fshatin Drenoc, përkatësisht në rrugën “Asllan Laci”, është përuruar rregullimi i ndriçimit publik, investim i përbashkët i Komunës së Malishevës dhe KFOR-it, përkatësisht Komandës së Regjionit të Perëndimit.

Në ceremoninë e përurimit morën pjesë, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe komandanti i Komandës së Regjionit të Perëndimit të KFOR-it, kolonel Gianluca Figus.

“Ky projekt është me shumë rëndësi për ne, pasi ndihmon në lëvizjen e lirë gjatë natës dhe në sigurinë e qytetarëve në këtë pjesë, dhe KFOR-i na ka ndihmuar në zgjerimin e rrjetit të ndriçimit në vendbanimin më të madh në Malishevë”, tha kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, duke e falënderuar KFOR-in italian për këtë mbështetje dhe për përkrahjen e vazhdueshme për Malishevën.

Ndërsa komandanti i Komandës Regjionale të Perëndimit të KFOR-it, koloneli Gianluca Figus, tha se “ky projekt ka rëndësi të madhe për dy arsye, e para sepse është bërë në bashkëpunim me komunën dhe e dyta sepse fshati i ngjanë shumë me vendin prej nga vjen”.

Ai më pas e falënderoi kryetarin Begaj për bashkëpunimin e mirë, dhe tha se bashkëpunimi do të vazhdoj me Malishevën.

Përndryshe në këtë rrugë, apo në këtë pjesë të fshatit Drenoc, janë vendosur 50 drita, ku 25 drita i ka investuar KFOR-i dhe 25 drita Komuna e Malishevës.

Më Shumë

Aksident, tre të lënduar në Prizren

Tre persona janë lënduar në një aksident trafiku në Prizren. Të lënduarit kanë qenë pasagjerë të veturës së përfshirë në aksident. “Si pasojë e aksidentit lëndime...

“Emri i fituesit të Topit të Artë, do t’i gëzojë të gjithë”

Çmimi më prestigjioz individual në futboll, Topi i Artë, do t’i dhurohet lojtarit më të mirë në botë për vitin 2021, të hënën më...

Punimet në rrjet, KEDS informon për vendet që nuk do të kenë rrymë në Prizren

27.11.2021 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren Nga TS 110/35/10kV Prizreni 1 (H07)do të ndërprehet: NS 35/10kV Prizreni IV (H03) dhe pa tension mbesin të gjitha...

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë në Vërmicë, i sekuestrohen mbi 14 mijë euro që dyshohet të jenë të falsifikuara

Një shtetas i Republikës së Shqipërisë është arrestuar në pikën kufitare në Vërmicë. Në veturën e tij janë gjetur dhe sekuestruar 14 mijë e 300...

Ismail Kadare vlerësohet për punën dhe rolin e tij nga asambleja e Frankofonisë

Asambleja e Përgjithshme e Frankofonisë, për Europën këtë të premte në mbledhjen e kësaj të premte ka vlerësuar akademikun dhe shkrimtarin Ismail Kadare. Akademikut i...

Miratohet në parim buxheti për vitin 2022

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar në parim Ligjin për ndarjet buxhetore 2022. Prezentë në seancë ishim 88 deputetë. Me 65 vota për, asnjë...

Të djathtët gjermanë kontrabanduan armë nga Kroacia

Të akuzuarit akuzohen për shkelje të Aktit të Kontrollit të Armëve të Luftës dhe Aktit të Armëve, konfirmoi kryeprokurori i shtetit Florian Weinzierl për...

Historia e fotos së Pavarësisë: Kur Shqipërisë ia këputën krahët e këmbët

Kjo foto ku shihet Ismail Qemali në një varkë me Isa Boletinin dhe Luigj Gurakuqin, qarkullon thuajse në çdo 28 nëntor. Besohet se është shkrepur...

Vdiq ish-kryetari i Velipojës, që u qëllua me armë zjarri në Shkodër

Ish-deputeti dhe ish-kreu i Komunës së Velipojës, Pashko Ujka, nuk i ka mbijetuar dot plagëve të marra dhe ka ndërruar jetë në spitalin e...

Nexhmedin Spahiu e quan analfabet Isa Boletinin

Analisti nga Mitrovica e ka quajtur sërish analfabet heroin kombëtar Isa Boletinin. Përmes një postimi ai ka shkruar se në Kuvendin e Vlorës të vitit...

Shtatë persona vdesin pasi hëngrën mish helmues të breshkave në Tanzani

Shtatë persona, përfshirë një trevjeçar, kanë vdekur në ishullin Pemba të Tanzanisë pasi hëngrën mish helmues të breshkës. Tre të tjerë janë ende në...

Trazirat e Shkodrës dhe të Kukësit, Ramiz Alia, Ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë dhe kthimi në atdhe – Intervista ekskluzive e Leka Zogut I

Nga Aurenc Bebja “DTIC – Defense Technical Information Center” ka botuar, me 25 janar 1990, në faqet n°1 dhe 3, një intervistë ekskluzive të Leka...

PDK e mirëpret vendimin e Supremes për përsëritje të votimit me post në komunën e Dragashit

Partia Demokratike e Kosovës e ka mirëpritur vendimin e Gjykatës Supreme për riorganizim të votimit nga diaspora në komunën e Dragashit. “Partia Demokratike e Kosovës...

Neymar e humb vitin

Neymari nuk do të luajë më për Paris Saint-Germainin në vitin 2021, për shkak se do të mungojë gjashtë javë si pasojë e lëndimit...

Obama nominohet për çmim “Grammy”

Obama dhe ikona e muzikës pop, Taylor Swift, tashmë kanë një të përbashkët – ata janë të nominuar për të fituar nga një çmim...

Lajmi i fundit: Tërmet në Suharekë

Një tërmet i magnitudës 2.5 ballë ka goditur në jug të Kosovës rreth një orë më parë. Sipas Earthquake, tërmeti ishte me magnitudë 2.5 shkallë...

Lajmet e Fundit