4.8 C
Prizren
E diel, 27 Nëntor, 2022

U rrahën për vdekje dhe trupat e tyre iu hodhën krokodilëve – detaje shokuese rreth fundit tragjik të një çifti britanik që shkuan ‘për të bërë biznes’ në Afrikë të Jugut

Një çift britanik u vra brutalisht dhe trupat e tyre iu hodhën krokodilëve nga një bandë e pamëshirshme që iu vërsul atyre teksa po kërkonin në një rezervat të largët të Afrikës së Jugut për fara të rralla në vitin 2018.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, botanistët e respektuar Rod Saunders, 74 vjeç, dhe gruaja Rachel, 63, kalonin gjashtë muaj në vit duke “pastruar” malet dhe pyjet e egra për të kërkuar gjëra për biznesin e tyre të lulëzuar në mbarë botën me porosi me postë.

Por gjatë udhëtimeve të tyre, u tha se ata patën një fund të tmerrshëm kur u shënjestruan, u rrëmbyen, u rrahën për vdekje dhe më pas u futën në thasët e tyre të gjumit dhe u hodhën në një lumë të mbushur me zvarranikë që hanë njerëz.

Trupat e tyre të dekompozuar keq, të cilët ishin gllabëruar nga zvarranikët – kur u nxorën nga uji nga peshkatarët disa ditë më vonë – nuk njiheshin dhe u dërguan në mortore.

Vetëm disa muaj më vonë, kur policia nuk mundi të gjente asnjë gjurmë të çiftit britanik, urdhëroi që të gjitha trupat e paidentifikuar ose të padeklaruar në morgje të testoheshin për ADN-në.

Dhe pikërisht atëherë u identifikuan Rod dhe Rachel.

Kërkimi i plotë për gjuetarët e farave kishte rezultuar në katër arrestime – tre prej tyre janë akuzuar për vrasjen, rrëmbimin, grabitjen dhe vjedhjen e çiftit të martuar.

Çifti ishin aventurierë të etur që ngritën një biznes të suksesshëm në Cape Town duke shitur farëra që gjenin në zona të largëta për klientët në mbarë botën dhe gjykatës iu tregua për udhëtimin e tyre të fundit.

Ata u larguan nga shtëpia e tyre në Cape Town me Toyota Land Cruiser më 5 shkurt 2018, për të mbajtur një takim në malet Drakensberg në Kwa-Zulu Natal me një ekip filmi dokumentar të BBC TV. /Telegrafi/

Më Shumë

Jasharaj paralajmëron se mund të ketë sërish grevë në janar

Kreu i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, nuk e ka mohuar se mund të ketë grevë në janar. Një prej zërave më të fuqishëm sindikal, nuk e...

Nis restaurimi i Qendrës Kulturore Hebraike në Prizren

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë me dije se kanë filluar punimet restauruese në ndërtesën e Qendrës Kulturore Hebraike, projekt ky i...

Lajmet e Fundit