6.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

UPZ dhe Universiteti i Tiranës konkretizojnë bashkëpunimin

UPZ 45Universiteti “Ukshin Hoti” dhe Universiteti i Tiranës kanë nisur konsultimet për konkretizimin e bashkëpunimit.

Prof.dr.Zahadin Shemsidini, u. d. Rektor i UPZ-së me bashkëpunëtorë kanë zhvilluar një takim me Prof. dr. Dhori Kule, rektor i Universitetit Shtetëror të Tiranës, ku janë pajtuar që të fillojnë me shkëmbimin e studentëve dhe profesorëve nga viti akademik 2014/2015.

Universiteti i Tiranës do të pranojë një numër të caktuar të kandidatëve në studimet e doktoratës nga Universiteti i Prizrenit, gjithashtu UT dhe UPZ do të shkëmbejnë studentë dhe profesorë aty ku parashihet nevoja.

Shemsidini e falënderoi rektorin e Universitetit të Tiranës për vullnetin e treguar që të mbështesë UPZ-në.

Profesor Kule gjithashtu theksoi se Universiteti i Tiranës është i gatshëm që të mbështes UPZ-në në të gjitha aspektet.

UPZ dhe UT kanë nënshkruar marrëveshje për bashkëpunim më 2012, me ç’rast të dyja palët ishin pajtuar që ta mbështesin njëra tjera në fushat akademike. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Roberto: Do ta mirëprisnim Messi-n me krahë hapur

Mesfushori i Barcelonës, Sergi Roberto, nuk mund ta kuptojë pse tifozët e PSG-së do ta sulmonin Lionel Messin. Messi, 35 vjeç, u sha nga tifozët...

Kurti në takim me ambasadorët e QUINT-it: Kemi qenë konstruktiv me propozime, por Serbia i refuzoi sërish

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në takim me ambasadorët e QUINT-it kanë diskutuar lidhur me ecurinë e bisedimeve të shtunën...

Lajmet e Fundit