3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Ushtria e Kosovës: FUK apo FAK

FSK12-16“Forca Ushtarake e Kosovës” (FUK) apo “Forcat e Armatosura të Kosovës” (FAK), janë emërtimet e sugjeruara për ushtrinë e Kosovës.

Kështu thuhet në dokumentin ekskluziv të siguruar nga gazeta “Zëri”, të Këshillit Ndërinstitucional për Rishikimin e Sektorit të Sigurisë, që zyrtarisht funksionon në kuadër të Zyrës së kryeministrit Hashim Thaçi.

Nga ky dokument mësohet se janë detyruar të bëhen kompromise edhe me ata që rregullisht quhen “miqtë ndërkombëtarë”, kryesisht përfaqësuesit amerikan./Zëri/

Struktura e FAK

Më Shumë

Rikujtojmë diplomatin Gjergj Pekmezi, ndër shqiptarët më të kulturuar të kohës

Sot më 24 shkurt të vitit 1938 vdiq gjuhëtari, filozofi, folkloristi dhe diplomati shqiptar Gjergj Pekmezi. Gjergj Pekmezi ishte profesor i shqipes, bibliograf dhe albanolog...

Kryetari i Malishevës mbledh Këshillin e Drejtorëve, kërkon angazhim maksimal në realizimin e projekteve

Nën drejtimin e të parit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, është mbajtur mbledhja e radhës e Këshillit të Drejtorëve komunalë. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ Në këtë mbledhje ku...

Lajmet e Fundit