25.8 C
Prizren
E hënë, 20 Maj, 2024

Veprat e Anton Nikë Berishës prezantohen në Itali

Anton berisha“Gjin Bardhela i arbëresh & Etja e gurëzuar”, që në italisht është botuar me titull “La sete pietrificata” (Etja e gurëzuar) , me botues Pellegrini Editore, Cosenza 2013 dhe “Cascata di luce nel cuore”, liber poetik që i kushtohet Nënë Terezes, janë veprat e Nikë Berishës që janë prezantuar në letërsinë italianeDy botime të Anton Nikë Berishës së fundi janë prezantuar në Formia të Italisë nëpërmjet një manifestimi, ku është nderuar vepra e këtij autori shqiptarë.

“Gjin Bardhela i arbëresh & Etja e gurëzuar”, që në italisht është botuar me titull “La sete pietrificata” (Etja e gurëzuar) , me botues Pellegrini Editore, Cosenza 2013 dhe “Cascata di luce nel cuore”, liber poetik që i kushtohet Nënë Terezes, janë veprat e Nikë Berishës që janë prezantuar në letërsinë italiane.

Ndërkaq, për romanin me protagonist Gjon Bardhelen, në Itali janë botuar shkrime nga autorë të njohur. Në mesin e tyre është edhe shkrimtari dhe eseisti i njohur i letrave italiane Sergio (Serxho) Paolo Foresta i cili, pos tjerash, shpreh edhe këtë mendim për romanin e Antonit: “Në rrafshin letrar është një shtegtim homerik, virgjilian, dantesk, pushkian, sipas Edgar Lee Masters. Është një përpjekje e rimarrjes (rikthimit) të indeve të jetës së atyre që na kanë paraprirë, të të parëve, të paraardhësve dhe të jetës sonë nëpërmjet të tyre. Është kërkimi i ecjes drejt tokës së premtuar, ku janë ëndrrat, dashuritë, idealet që na kanë ndihmuar të rritemi. Mirë? Keq? Ose kemi mbetur të ngatërruar në “camusano” të mitit të Sizifit? Të mbërthyer nga një fat i lutjes së Tantalos. Ose në fund e kemi mbërritur atë që kemi dëshiruar? Ndoshta jo, ose ndoshta tepër vonë për atë që kemi qenë të shqetësuar (Nuk është i rastit epigrami i Lesingut i vënë në fillim të romanit)”, thuhet në mes të tjerash në vështrimin e Foresta.

Më Shumë

Guardiola: Realiteti është se jam më afër largimit sesa qëndrimit në City

Trajneri Pep Guardiola është tashmë në librin e historisë së Manchester City dhe Premier Ligës. Kampionati i tij i katërt radhazi anglez këtë vit,...

Policia shqipton mbi 2 mijë e 155 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2155 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit