6.5 C
Prizren
E premte, 16 Prill, 2021

Vitia: Vaksina është e sigurt, mos u frikësoni

Ani pse vaksinimi ndaj qytetarëve ende s’ka filluar, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, u ka bërë thirrje që të mos frikësohen dhe të mos hezitojnë në marrjen e vaksinës anti-COVID.

Ai në Qendrën “1 Tetori” ka deklaruar se deri tani janë vaksinuar 3.100 nga personeli shëndetësorë, ndërsa të moshuarit e moshës 80-vjeçare do vaksinohen në fundjavë.

Vitia ka deklaruar se po punojnë për sigurimin e kontingjentit tjetër të vaksinës, derisa ka vizituar punonjësit shëndetësorë në këtë Qendër me presidenten Vjosa Osmanin.

“Procesi po shkon mirë, shpërndarja është bërë edhe në komunat e tjera. Ne nga dita e parë kemi intensifikuar përpjekjet tona për sigurimin e vaksinave tjera dhe presin që ky kontingjent të vijë dhe ky proces i realizuar aq mirë, t’u jap mundësi dhe të vazhdojë deri në vaksinimin e plotë”, ka thënë ajo.

Ministri i Shëndetësisë ka potencuar se plani i vaksinimit është hartuar dhe janë të gatshëm për fillimin e vaksinimit, pas ardhjes së kontingjentit të dytë.

“Një nga punët e para që kemi bërë është shtimi i numrit të inspektorëve. Do ketë shtim shtesë por pavarësisht punës që bëjnë inspektorët, është përgjegjësi e qytetarëve. S’ka numër të inspektorëve që mund t’i inspektojnë të gjitha aktivitetet tona dhe dëmet që mund t’ia shkaktojnë shoqërisë”, ka përfunduar ai.

Kosova deri tani ka përfituar vetëm 24.000 doza të vaksinës AstraZeneca derisa është vendi i fundit në Evropë që ka filluar vaksinimin. Në vende të Evropës është pezulluar përdorimi i AstraZenecas pas raportimeve për mpiksje të gjakut.

Më Shumë

Në Spitalin e Prizrenit, trajtohen 113 pacientë

Sipas raportit të punës, në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 911 pacientë. Nga kjo shifër, 750 raste janë të...

Ja kujt mund t’i konfiskohet pasuria me ligjin e ri

Qeveria e ka miratuar sot koncept-dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme.Yll Zekaj, që është hulumtues në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD), ka...

Merret vendimi, nga kjo datë nxënësit kthehen në shkolla

  Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se nga 19 prilli në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitat, mësimi do të bëhet...

Vdiq instrumentisti i njohur Shaqir Hoti nga Hasi

Instrumentisti i njohur kosovar, Shaqir Hoti, ka vdekur të shtunën, kanë njoftuar familjarë të tij. Shaqir Hoti ishte i lindur më 1936, në fshatin Rogovë...

14 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 4 raste (72, 71, 67,...

Danimarka e ndërpret plotësisht përdorimin e vaksinës “AstraZeneca”

Danimarka ka ndaluar plotësisht administrimin e vaksinës kundër COVID-19 të kompanisë “AstraZeneca”, shkaku i shqetësimeve për mpiksje të gjakut, duke u bërë shteti i...

Ngrihet aktakuzë ndaj drejtoreshës së Arsimit në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër drejtoreshës së Arsimit në këtë komunë, Xhemile Thaçi-Vezgishi, për mosdeklarim të pasurisë. Siç thuhet në njoftim për media,...

PDK, LDK, AAK nuk i paguajnë gjobat në Prizren

Partitë që u dënuan për thyerje të rregullave anti COVID-19 në Prizren nuk i kanë paguar gjobat. Vetëm Lëvizja Vetëvendosje e ka kryer obligimin për...

I mituri nga Prizreni therret me thikë nga një moshatar, përfundon në spital

Një i mitur është therur me thikë nga një i mitur tjetër në Prizren, ka bërë të ditur policia. Policia e Kosovës në raportin 24...

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit 89:82 (22:13, 23:22, 23:28, 21:19), në kuadër të xhiros së 28-të në FIVE STAR...

Nis lufta për zgjedhjet lokale, LDK-ja akuzon Haskukën se i kanë mbetur rreth 20 milionë euro suficit

Nis lufta për zgjedhjet lokale, LDK-ja akuzon Haskukën se i kanë mbetur rreth 20 milionë euro suficit Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka dalë...

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit. Agjencia e Statistikave të...

Notre-Dame de Paris rihapet në vitin 2024

Katedralja e Notre-Dame de Paris, e shkatërruar nga zjarri në 15 prillin e dy viteve më parë, do të rihapet në 2024. Këtë e...

Rahoveci kërkon nga qeveria dëmshpërblim për bujqit e dëmtuar dhe rritjen e subvencioneve

Komuna e Rahovecit kërkon nga Qeveria e Kosovës dëmshpërblimin e bujqve të dëmtuar dhe rritjen e subvencioneve. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smjal Latifi ka...

Tenton ta fus ish- bashkëshorten në veturë, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Policia e Kosovës njoftoi se ka arrestuar një person, pasi i njëjti dyshohet se ka tentuar ta fus në veturë ish- bashkëshorten e tij. Rasti...

Nuk respektuan masat kundër COVID-19, brenda një dite gjobiten 775 qytetarë

Gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës, ka shqiptuar 775 gjoba për shkelësit e Ligjit për menaxhimin e pandemisë COVID-19. Kështu bëhet e ditur...

Lajmet e Fundit