2.8 C
Prizren
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Vonesat në ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit, Kusari-Lila: Ligji e përcakton qartë – s’ka kompensim për grevistët

Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka folur për çështjen e mosekzekutimit të pagave për mësimdhënësit.

Në një deklarim për media pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Kusari-Lila shtoi se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët.

Ajo shtoi se është përgjegjësi e agjencioneve buxhetore që të bëhet ose jo ekzekutimi, ndonëse ligji e thotë një gjë të tillë.

“Ligji për grevën e përcakton kompensimin ose jo të atyre që janë në grevë, nuk kompensohen për ditët në grevë. Është përgjegjësi e agjencive buxhetore. Këto pyetje të adresohen te institucionet përgjegjëse si dhe te Ministria e Financave po ashtu”, tha Kusari-Lila.

Ndryshe PDK ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati nëse i njëjti nuk i ekzekuton pagat për mësimdhënësit deri të entjen.

Reklama

Kurse nga AAK-ja e kanë cilësuar si hakmarrje politike mosekzekutimin e pagave. /Telegrafi/

Më Shumë

Tentohet t’i vihet flaka një lokali në qendër të Prizrenit

Një person nga Prizreni është ankuar të premten në Polici se persona të panjohur kanë tentuar t’ia vënë flakën lokalit të tij që ndodhet...

U thirr nga Franca në Kupën e Botës, Frankfurt nxjerr në shitje sulmuesin

Do të duhej një ofertë prej 60 milionë euro për ta bërë Eintracht Frankfurt të mendojë për shitjen e Randal Kolo Muani-t, sipas “Sport...

Lajmet e Fundit