14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Vreshtarët nga Rahoveci ankohen për mungesë tregu

Për Ferit Metkamberin, vjelja e rrushit është biznes familjar.

E në kohën e vjeljes së rrushit, Feriti nga Rahoveci, thotë se sheh mundësin të angazhoj edhe punëtorë.

Ndërsa, si rrallë herë ky vit për të ishte pa dëme atmosferike, që ia mundëson edhe kualitet më cilësor të rrushit.

E vështirësi thotë se e ka në treg.

Rahovecasi thotë se këtë vit aplikoi edhe për subvencione, por që pare nga shteti ende nuk ka marrë.

Drejtori i Bujqësisë në këtë komunë, Berat Duraku, i tha televizionit përmes telefonit se është njoftuar nga niveli qendror për kryerjen e disa pagesave të grandeve bujqësore, por që nuk posedojnë ndonjë listë me fituesit eventual.

Klani pyeti për çmime disa nga shitësit e rrushit në rrugët e Rahovecit, ku për një gajbe ato varionin nga dy deri në katër euro./Klan Kosova/

Më Shumë

“Hoteli është një shtëpi e dytë”, Dafina Zeqiri vjen plot stil në pozat e reja

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri ka përmbyllur një sezon verore tejet të suksesshme me angazhime të shumta në koncerte dhe mbrëmje muzikore. Ndërsa, tani ajo...

Festimi me shqiponjë dykrenare ndalohet nga drejtori sportiv i Zvicrës

Në Kupën e Botës së vitit 2018 pati dilema të mëdha morale për FIFA-n, pasi Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri festuan duke bërë shqiponjën...

Lajmet e Fundit