24.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Ymeri: Qeveria të emigrojë nga pushteti

visar ymeriShefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Visa Ymeri, i ka bërë thirrje Qeverisë të dalë në mbrojtje të qytetarëve të cilët kan migruar nga Kosova dhe aktualisht po mbahen nëpër kampet e burxhet e vendeve të ndryshme të BE-së.

“Mendojmë se gjendja është e jashtëzakonshme dhe nuk pret kohën për thirrjen e një debati të rregullt parlamentar, i cili do të thirrej nga 6 deputetë, sepse qytetarët e Kosovës nëpër këto vende janë duke u trajtuar në mënyrën më johumane dhe ata kanë nevojë për ndërhyrjen institucionale të Republikës së Kosovës”, ka thënë Ymeri në këtë intervistë për “Epokën e re”.

Ai e ka ftuar kabinetin qeveritar të angazhohet për mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve, në të kundërtën ka thënë se Qeveria duhet të migrojë nga pushteti.

”Çështja numër një është se Qeveria duhet të angazhohet për mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve të Kosovës kudo që ata ndodhen. Kjo Qeveri angazhimin e plotë të saj e ka vënë në funksion të akomodimit juridik, politik e praktik të Serbisë brenda Kosovës dhe nuk është duke bërë ndonjë gjë tjetër. Duhet ta kemi parasysh se qytetarët e vendit po e lëshojnë Kosovën për shkak të mjerimit ekonomik e social, në të cilin e kalojnë jetën e tyre, dhe për shkak të humbjes së plotë të besimit në mundësinë që kjo Qeveri ta zhvillojë Kosovën. Prandaj, gjëja më e mirë që mund ta bëjë kjo Qeveri është të emigrojë nga pushteti”, ka deklaruar Ymeri.

Më Shumë

Nis asfaltimi i dy rrugëve në fshatin Mleqan të Malishevës

Në kuadër të rregullimit dhe ndërtimit të infrastrukturës në vendbanimet e Komunës së Malishevës, sot ka filluar asfaltimi i dy rrugëve në fshatin Mleqan....

Kurti kërkon anëtarësimin e Kosovës në NATO

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë të përbashkët në Bruksel me sekretarin e NATO-s, ka kërkuar anëtarësimin e vendit tonë në këtë...

Lajmet e Fundit