30 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Ballkani sot, si Berlini pas luftës së dytë botërore!

Shkruan: Zafir BERISHA

Arrestimi i pjestarëve të shërbimit sekret rusë ( FSB ish KGB) në Kosovë nuk është zbulim i “ujit të nxehtë” kur dihet se ky shërbim vepron tashmë sa koh me bazën e vetë në qytetin e Nishit të Serbis të kamufluar nën petkun e organizatave humanitare që ndryshe njihet edhe si “spiunazhi humanitar”!

Sot, Ballkani ose si njihet ndryshe Gadishulli Ilirik më konkretishtë Kosova, është shëndrruar në Berlinin e pas luftës dytë botrore ku janë kryqëzuar interesat e fuqive të botës e që historia e njeh si “lufta e ftohtë”!

Duke e ditur logjikën politike të Serbisë që nga ardhja e sllavëve në Ballkan në mesjetën e hershme, e cila lidhet me luftën e tyre për territore, Serbia do të vazhdoi te mbetet problem edhe për dekada në të ardhmen.

Situata e sigurisë është më e rëndë sesa paraqitet në opinion sepse tashmë nuk kemi punë me destriksionet serbe ndaj Kosovës por edhe të Rusisë si aleate tradicionale e Serbisë, ku kohëve të fundit e inspiron Serbinë për ta destabilizuar Kosovën dhe rajonin.

Ballë për ballë në betejën politike, ekonomike e të spiunazhit jan perendimi dhe lindja si dikur në Berlin e në mesë të k’saj beteje jan shqiptar?t të cilët janë duke aktruar si faktor e që në faktë nga mosdija, egoizmi, inatet e mentaliteti provincial i të bërit politik, jan figura shahu në mesin e shahistëve më të fuqishëm të kohës!

Shqiptarët në Ballkan në vend se të jen faktori kyq në zgjidhjene problemeve që ka rajoni ata për fatin e keq jan bë “mallë kusuritje” apo top pingponi në duart e të tjerve një pjesë e të cilve vazhdojn të mbesin ata që kanë qenë edhe gjatë historis.

Rreshtimi me perendimi vetëm me deklarata, nuk është i mjaftueshëm nga klasa poltike shqiptare në Ballkan, ky rreshtim do unifikim të t? gjitha forcave politike shqiptare dhe grupeve të interesin me një platform të qartë për integrim, zhvillim ekonomik e siguri.

Perendimi e në veqanti SHBA si gardian i paqes në botë, sot përballen me shumë probleme edhe më të m?dha se tonat nëpër rajone të ndryshme të globit, prandaj “komoditeti” që po tregojm si shqiptarë në këto rrethana dramatike mund të ketë pasoja të pariparushme për ne dhe rajonin!

Besoi se është momenti që ta bindim veten se nuk jemi “Pika Arkimedit” t’i kthehemi realitetit e ta flakim egon e bajraktarizmat sa më larg që mundemi, sa nuk është bërë vonë.

 

- Advertisement -

Më Shumë

Problemi i ri i Trumpit me Rusinë

Zbulimet e Inteligjencës se Rusia ka paguar për marrjen e jetëve të ushtarëve amerikanë në Afganistan, kanë nxitur një heshtje të çuditshme nga presidenti...

Testi i Maturës, në shkollën “Gjon Buzuku” në Prizren janë testuar 42 maturantë

Të premten është organizuar Testi i Maturës për nxënësit kosovarë që janë pranuar në universitetet jashtë Kosovës dhe që kanë pasur nevojë për pikët...

Mandzukic e duan tri skuadra italiane dhe dy gjigantët e Stambollit

Mario Mandzukic është larguar nga skuadra Al Duhail pas një kohe të shkurtër qëndrimi në Katar. Sulmuesi kroat iu bashkua skuadrës nga Katari në afatin...

Shtyhet për 20 shtator mbajtja e provimeve pranuese për studentë të rinj

Provimi pranues për studentët e rinj në institucionet e arsimit të lartë nuk pritet të mbahet deri rreth datës 20 shtator. Kjo për shkak se...

24 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

Në Spitalin e Prizrenit janë duke u trajtuar 24 pacientë me COVID-19, shkruan PrizrenPress. 268 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në QKUK dhe...

Bileta falas për të nxitur turistët që zgjedhin Krujën

Ministria e Turizmit e Shqipërisë dhe bashkia e Krujës kanë nënshkruar marrëveshjen që i dhuron operatorëve turistikë 5000 bileta me vlerë 0 lekë për...

Edhe një herë tjetër, ish-inkasanti i “Hidroregjionit Jugor” nuk e pranon fajësinë për përvetësim në detyrë

Ish-inkasanti i “Hidroregjionit Jugor”, Hafir Gallopeni, në seancën e mbajtur të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, përsëri është deklaruar i pafajshëm për veprën...

IKSHPK: Virusi është kudo, ju lutemi përmbajuni rekomandimeve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës përmes një postimi në Facebook u ka bërë thirrje qytetarëve që t’u përmbahen rekomandimeve, sepse virusi është...

Hajnrih Hajne: O, mbamë fort, e dashur!

Un’ eci përmes lulesh Dhe vetë lulëzoj. Un’ eci si në ëndërr. Aq sa mezi qëndroj. O, mbamë fort, e dashur! Nga dehje e dashurisë Do të të bie në...

Para katër muajsh ia kishte vrarë qenin në Dragash, policia e arreston shtetasin shqiptar

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në fshatin Restelicë të Dragashit më 31 mars të këtij viti. Një shtetas i Shqipërisë kishte vrarë me armë...

Zyrtarët komunalë të Prizrenit dyshojnë se numri i të infektuarve është më i madh sesa tregojnë shifrat zyrtare

Autoritetet komunale të Prizrenit vlerësojnë se situata sa i përket pandemisë COVID-19 është serioze, marrë parasysh shtimin e rasteve në javët e fundit. Përfaqësues të...

Çekiçi shënon golin e 10-të në Slloveni

Endri Çekiçi, sulmuesi i Kombëtares, ka gjetur golin në sfidën e sotme që skuadra e tij, Olimpija Ljubjana, ka luajtur në transfertën delikate me...

Oxfam paralajmëron se uria gjatë Covid-19 mund të vrasë më shumë sesa virusi

Oxfam ka paralajmëruar se, deri në fund të vitit, “12,000 njerëz në ditë mund të vdesin nga uria e lidhur me Covid-19 – potencialisht...

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Rrahen mes vete vëllezërit në Rahovec – dërgohen në mbajtje

Dy të dyshuar meshkuj (vëllezër) janë arrestuar nga Policia ditën e djeshme në Rahovec. Të njejtit pasi një mosmarrëveshje janë rrahur mes vete, njofton Klan...

Gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në Prizren . “ Në rrethana të pa njohura është gjetur pa shenja jete viktima mashkull Kosovar. Vdekjen...

Lajmet e Fundit

Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...

Thahet ujëvara e Mirushës (VIDEO)

Ujëvara e Mirushës ka mbetur pa ujë sivjet. Në disa video të dërguara nga lexues të Klan Kosovës shihet se ujëvara që tërheq shumë turisë...

Lot e dhimbje: Boshnjakët varrosin edhe nëntë trupa të gjetur nga Masakra e Srebrenicës

Myslimanët boshnjakë e kanë mbajtur një ceremoni përkujtimore për ta shënuar 25-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës – tragjedisë më të madhe njerëzore në Evropë...