21.2 C
Prizren
E enjte, 4 Qershor, 2020
- Advertisement -

Kulture

Panairi i Librit kumton: Pirateria dhe informaliteti po vrasin librin

Në orën 9:00 të datës 13 nëntor do të çelet Panairi i 16-të i Librit “Tirana 2013”. Për pesë ditë me radhë 90 subjekte...

Ndriçohet amfiteatri antik i Durrësit

ALBtelecom dhe Eagle Mobile ka mundësuar ndriçimin profesional të arenës dhe galerive të brendshme të Amfiteatrit të Durrësit. Me nismën e Fondacionit Shqiptar të...

Ekspozita e LiveART 2013 shkon në Durrës

Ekspozita e LiveART i është prezantuar publikut në Durrës më 31 tetor, ku janë ekspozuar 26 punët finaliste, të cilat për një muaj qëndronin...

“Mikey Boy”, filmi që shfaq cilësitë e mira të shqiptarëve

E përditshmja amerikane “Daily News” ka shkruar rreth aktorit hollivudian me origjinë shqiptare, Mikel Dusi, ylli i filmit “Mikey Boy”, premiera e të cilit...

Afrim Spahiut çmimi i parë për fotografi në Festivalin e Filmit në Tiranë

Janë ndarë çmimet e edicionit të 11-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë. Në ceremoninë përmbyllëse ishin të pranishëm kryeministri Edi Rama dhe...

Selmani flet për “Gjëra të çuditshme duke ndodhur në lagje”

Driton Selmani e Liburn Jupolli janë njohur në njërën prej ekspozitave të prezantuara në Itali, kohë më parë. E kishin bërë muhabet që kur...

Zbutet historia!

Autorët e teksteve shkollore, kanë refuzuar 80% të kërkesave të Komisionit për rishikimin e teksteve shkollore, që të bëhen korrigjimet e librave të historisë...

14 aktorë kanë synuar rolet në “Identiteti i dyfishtë”

Besar Zaiti, Anisa Ismaili, Adem Zhitopotoku, Dafina Berisha, Eshref Durmishi dhe Gramos Ramadani, janë aktorët që kanë fituar rolet e tyre nga audicioni për...

UPZ, Baraliu ia dorëzoi detyrën Shemsedinit

Të enjten, rektori i deritashëm i Univesitetit të Prizrenit "Ukshin Hoti", Prof. Dr. Mazllum Baraliu i dorëzoi detyrën Prof. Dr. Zahadin Shemsedinit, i cili...

Ndahen çmimet “Kult” për vitin 2013

Akademia Kult në Tiranë ka organizuar ndarjen e çmimeve për personalitete më të shquara të kulturës për vitin 2013 në 11 kategori të ndryshme. Mbrëmë...

Lajmet e Fundit

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...

Operacioni i përbashkët Shqipëri-Itali, arrestohen 11 persona për kokainë

Ka përfunduar operacioni policor i përbashkët Itali-Shqipëri, i koduar “ZAD”. Ky aksion është zhvilluar për goditjen e një grupi kriminal që operonte në fushën e...

Hapen muzetë e Vatikanit!

Nëse vetëm e keni ëndërruar, tani erdhi koha për ta parë nga afër, Kapelën Sistine! Pa u ndier sikur jeni në një autobus të...