12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Sonte fillon festivali “Hasi Jehon 2015”

Festivali “Hasi Jehon 2015”, fillon sonte në fshatin Gjonaj të Hasit. Festivali mbahet tri ditw me 2,3 dhe 4 maj.

Kryetari i ShKA “Malësori” nga Gjonaj, Haziz Hodaj tha se edhe në këtë edicion do të marrin pjesë SHKA-të më të mira brenda dhe jashtë vendit.

Ai tha se tashmë janë për të gjitha përgatitjet për organizimin e këtij festivali.

Programi

Festivali Folklorik “ Hasi Jehon 2015”

Dita e parë ( 2 maj )
1. SHKA “ Malësori”- Gjonaj (hapja solemne)
2. SHKA “ Dëshmorët e Kombit” – Obiliq
3. AEK “Katarina Josipi” Zym
4. SHKA “Zëri i Llapushës” – Cara Llukë
5. SHKA “ Minatori i Ri” – Kizhnicë
6. SHKA “ Bresana” – Bresanë

Dita e dytë ( 3 maj )
1. SHKA “ Bajram Curri” Krushë e Madhe
2. QK “Pjetër Bogdani” – Krumë Has
3. Ansambli Komunal i Këngëve dhe Valleve – Mitrovicë
4. SHKA “Shqiponja “ – Shkup
5. SHKA “Shotë Galica” – Drenas
6. SHKA “Xhavit Haziri” – Obiliq
7. SHKA “Muharrem e Xhevat Qena” – Ramajë

Dita e tretë ( 4 maj )
1. SHKA “Salih e Feriz Krasniqi” – Malishevë
1. SHKA “ Rapsha” Drume – Tuz
2. SHKA “Jehona” – Suharekë
3. Ans. “Rugova” – Pejë
4. Pallati i Kulturës – Bashkia Kamëz
5. SHKA “Malësori”- Gjonaj (përmbyllja e Festivalit)

/PrizrenPress.com/

Më Shumë

Kaos në një shkollë tjetër në Serbi, arrestohet nxënësi pasi kërcënoi shokët dhe mësuesen me vrasje

Në një shkollë në komunën e Surcinit në Serbi gjatë ditës së djeshme ka ndodhur një incident, pasi një nxënës kishte kërcënuar se do...

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj, për klasën e parë, të gjashtë dhe dhjetë . Konkurs Të dashur prindër dhe fëmijë,...

Lajmet e Fundit