9.3 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

Dy diskurse rrufe mbi Kosovën!

Halit Krasniqi

Shumë bubullima dhe vetëtima elektrizuese po dëgjohen mbi gjeografinë e Kosovës aktualisht. Sot do të ndalem në dy prej tyre. Njëra rrufe nga hapësira e Kosovës e nxjerrë nga kopeja e operativistëve në role e detyra të ndryshme që janë akomuduar përkohësisht për mallkimin e tyre dhe të vendit tonë në autoritete etatiste.

Përmes formulimeve shumë sinjifaktive se nëse preket Mitrovica do të ketë luftë. Kjo në dëgjim të parë përbënë një formulim simpatik, por realisht është shumë e dëmshme. Jo për faktin se përmendët mundësia më e ashpër e regimit të shqiptarëve që është konkludim real, por naiviteti i përmbajtjes në aspektin logjik i ndërtimit të fjalisë dhe nënteksti semantik kapitullues, duke e preferuar epilogun disfatist. Vetëm se e mbështjell tejdukshëm me një mbulesë që asocon në një zhargon me konotacione kushtrimi për triumf.

Kjo në qarqe diplomatike, në qendrat e analizave politike dhe në estabilishmentet që lëvizin kompasin dhe ingranazhet për të krijuar realitete të reja gjeografike, lexohet në të vërtetë ashtu siç edhe është thënë: eminenca të marrëdhënieve ndërkombëtare, mund te hyni me thikë e gërshërë për të prerë hartën e Kosovës nga Jarina në thellësi deri në 50 km, dhe nuk do të reagojmë. Por, po qe se vazhdoni më tej, për ta ndarë qytetin e Mitrovicës përmes lumit Iber, atëherë nga shqiptarët do të ketë luftë. Ky është një koncept rrëqethës i katapultuar nga Beogradi përmes dishepujve operativistë në role të ndryshme, e i përvetësuar paturpësisht nga kopeja jonë gjithë fare. Pa u ndalur në cilësorët e merituar për ta, e dëshprues për ne, të cilët janë të verbuar nga deliri i madhështisë së tyre, të harlisur nga hija e tyre në mëngjeset me diell dhe të atillët që janë të detyruar të kryejnë shërbime të radhës. Pa pasur në konsideratë dokumente relevante për Republikën e Kosovës të nxjerrë nga institucionet vendore dhe ndërkombëtare që janë domosdoshmërisht tejet obligative dhe të pa diskutueshme në marrëdhënie ndërkombëtare.

Populli ynë ka një empiritë pasur dhe nga ajo ka krijuar tregime sugjestionuese e me akcente kushtrimtare. Kush ka nxjerrë mësime nga to, do të jetë i qetë sot e gjithë jetën dhe krenar në këtë kohë e gjithmonë ai dhe brezat e tij. Gjithashtu lavdia përjetësisht do të jetë sa të flitet shqip. Që nënkuptohet, përgjithmonë. Kush nuk preferon përvetësimin e tyre, sa do lavdi që të ketë krijuar nga përkushtimi i deritashëm, kjo kohë do ta djegë gjithë shkëlqimin e saj, bashkë me të edhe kontributet qofshin edhe në përmasa të lapidarit. Kjo do të ndodhë pa keqardhje, pa dhimbje e pa mort. Shtytës kryesor do të jenë dy motive të theksuara me fuqi eruptive me qëllim të përthekoj dy kohë: sot për ndëshkim dhe nesër për mbamendje, mësim për breza!

Rrufeja e dytë erdhi nga institucionet e shpresës sonë evropiane.Pas miratimit të ligjit mbi gjigantin tonë të krenarisë së dikurshme dhe të shpresës sonë në të ardhmen e Trepçës. E cila në të kaluarën nën okupim kishte mbi njëzet mijë të punësuar dhe me një listë të gjatë prodhimesh që ishin vitale për zhvillimin ekonomik të Kosovës dhe jo vetëm të saj. Të gjithë u gëzuam kur është votuar në Kuvend ky ligj që e shpëtoj nga gllabërimi i mundshëm ligjor përmes mortit të privatizimit dhe nga plandosja drejt vdekjes së saj të ngadalshme, siç është duke ndodhur gradualisht deri tani.

Reagimet nga autoritete të BE-së, për këtë ligj kanë dekonspiruar një teori të konspiracionit me një lëmsh protagonistësh e me efekte të hiroshimes, nëse lejohet të zhvillohet e të përsëritet vetëm edhe njëherë. Ky reagim nga Brukseli duhet të shërbej si një kambanë për reflektime të fuqishme dhe me intelekt të autoriteteve kompetente të Kosovës. Përndryshe pasojat do të jenë të pa parashikueshme për vendin dhe për protagonistët vendorë që kanë toleruar një realitet të tillë.

- Advertisement -

Më Shumë

Numri i viktimave nga coronavirusi në SHBA i afrohet shifrës 100 mijë

Në shkallë globale numërohen mbi 5.3 milionë raste me coronavirus dhe më shumë e 335 mijë të vdekur dhe Shtetet e Bashkuara kanë numrin...

A do të rrijë Vjosa Osmani në LDK, Quni tregon çfarë i ka thënë ajo

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni, ka folur lidhur me pozicionin aktual të nënkryetares së LDK-së, Vjosa Osmanit, derisa ka zbuluar edhe atë...

“Rruga e lejlekëve” në Prizren, katër fole në një rrugë të vetme (Video)

Një rrëfim interesant këtë të marte në programin e mëngjesit në Klan Kosova vjen një rrëfim interesant. Gazetari Milot Hasimja ka shkuar në Prizren në...

Seksi dhe joshëse, Eva Murati publikon foto me bikini

Moderatorja Eva Murati ka postuar një foto në ambientin e shtëpisë duke u shfaqur mjaft joshëse. Në foton e publikuar në “Instagram”, nuk kanë munguar...

Deklarata e Winston Churchill për Shqipërinë dhe luftëtarët e saj

Nga Aurenc Bebja  “La France” ka botuar, të premten e 5 nëntorit 1943, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Winston Churchill-it për...

Një e infektuar dhe pesë të shëruar nga COVID-19 në Rahovec. Flet kryetari Smajl Latifi

Sonte në Kosovë është paraqitur një rast i ri me koronavirus dhe ai rast vjen nga Komuna e Rahovecit. Kryetari Smajl Latifi thotë për RTV...

Rivaldo flet hapur, lëshon deklaratën e papritur për Gareth Bale

Legjenda e Brazilit, Rivaldo, ka marrë vëmendje të madhe në media me deklaratën e tij më të fundit. Ish-futbollisti i Barcelonës ka folur për...

Hyrja në muze, falas për të gjithë turistët

Gjirokastra është qyteti i traditës, shijes dhe historisë. Gjirokastra nuk është vetëm e shqiptarëve dhe e gjirokastritëve, por një pasuri botërore që duhet shijuar...

“Nuk kryenim marrëdhënie, e urreja burrin”, partnerja e Crouch flet hapur

Abbey Clancy, partnerja e Peter Crouch, ka zbuluar një prapaskenë shumë interesante gjatë kohës që ishte shtatzënë. Gruaja e ish-sulmuesit të njohur anglez zbuloi...

Haskuka ngushëllon familjarët e 59-vjeçarit të vdekur nga COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytafer Haskuka ka shprehur ngushëllime familjes së personit A.H. (1961) që sot ndërroi jetë si pasojë e COVID-19. Ai me...

Premierliga jep dritën jeshile, arabët një hap larg Newcastle

Siç flitet prej kohësh, klubi i Newcastle pritet të ketë pronarë të rinj sezonin e ardhshëm. Bëhet fjalë për disa investitorë arabë, të cilët...

Juventusi “qëndis” planin, Milik i pari dhe pastaj… Haaland

Juventusi kërkon një sulmues cilësor, por me gjasa nuk do të mund të vijë këtë verë. Klubi bardhezi ka një plan, sipas asaj që...

COVID-19: Sot asnjë rast në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se sot janë testuar 145 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve...

Ende s’dihet kur do t’i kthehen shkollës nxënësit në Kosovë

Disa vende evropiane kanë filluar rihapjen e shkollave pas lehtësimit të masave parandaluese kundër pandemisë së koronavirusit. Por, Kosova ende nuk ka një datë për...

COVID-19 në Rahovec, sot testohen shtatë familjarë të rastit të mbrëmshëm

29 banorë të komunës së Rahovecit janë konfirmuar deri më tani me COVID-19. Rasti i fundit në këtë komunë u shënua mbrëmjen e së...

Muharremaj thotë se 400 mijë euro janë dëmet nga breshri në fshatrat e Suharekës

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, pas takimit me kryeministrin në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se temë diskutimi ishte ndihma që do duhej t’iu...

Lajmet e Fundit

Besa Kokëdhima pranon ndërhyrjet në fytyrë: Është e pashmangshme

Besa Kokëdhima vazhdimisht është në qendër të vëmendjes. Këngëtarja është komentuar po ashtu edhe për ndryshimet në pamjen e jashtme. Besa nuk e ka mohuar...

Era publikon foton me motrën tjetër që ngjan me Kim Kardashian

Nora dhe Era Istrefi ndajnë shpesh momente të jetës në rrjete sociale, por gjithmonë janë treguar të rezervuar përsa i përket motrës tjetër të...

Ibrahimovic rrezikon karrierën? Milani vë pikat mbi “i” pas dëmtimit

Zlatan Ibrahimovic u dëmtua ditën e djeshme në stërvitje dhe kishte dyshime për një problem me tendinën e Akilit, çka praktikisht do mbyllte sezonin...

Policia ndaloi dy persona në Prizren për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës ka ndaluar dy persona në Prizren për mosrespektim të masave të parapara për parandalim të përhapjes së koronavirusit. Në raportin e policisë...

Suharekë, i dehur kanos dhe pengon policët në detyrë

Në fshatin Grejçec të Suharekës është arrestuar një person pasiqë ka kanosur zyrtarët policor, transmeton PrizrenPress. Në raportin 24 orësh të Policisë bëhet e ditur...