-2.4 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020

Kthimi i Majlindës në garën e madhe ku shkëlqen gjithnjë

Në lagjen parisiene të famshme për xhudo “Bercy”, Majlinda Kelmendi do të zhvillojë garën e parë të vitit. Të shtunën, kampionia olimpike do të garojë në Grand Slamin e Parisit, që njihet si gara më prestigjioze e xhudos.

Grand Slami i Parisit zhvillohet në arenën “AcorrHotels Arena”, që ka kapacitet prej 14.500 ulëseve. Në pjesën e luftërave finale të Grand Slamit, kjo arenë zakonisht është e mbushur me shikues. Pikërisht numri i madh i shikuesve e bën Grand Slamin e Parisit garën më prestigjioze të xhudos.

Majlinda Kelmendi ka shijuar shpesh atmosferën madhështore në Grand Slamin e kryeqendrës franceze. Ajo kthehet në garën e Parisit pas tre vjetësh. Në dy vjetët e kaluar kishte telashe me lëndime, dhe për këtë nuk garoi në Paris. Së fundi ishte paraqitur në vitin 2017, kur fitoi medaljen e artë në kategorinë deri 52 kilogramë. Në fakt, Majlinda 28-vjeçare plot katër herë rresht ka fituar të artën në Paris. Seria nisi në vitin 2014, ndërsa vazhdoi në vitet 2015, 2016 e 2017. Në dy dekadat e fundit vetëm legjenda franceze Teddy Riner kishte më shumë medalje të arta rresht. Ai fitoi rregullisht nga viti 2008 deri në vitin 2013, shkruan Koha Ditore.

“Besoj që jam në formë të mirë momentalisht. Kjo garë ka rëndësi edhe më të madhe për mua, për shkak të pikëve dhe ranglistës olimpike”, ka thënë Majlinda Kelmendi të enjten për gazetën. Ajo pranon se ndihet shumë mirë në garën e Parisit. “Parisi është gara ime e preferuar. Pesë vjet rresht kam shkuar në finale, ndërsa katër herë rresht kam fituar të artën. Besoj që edhe kësaj radhe do të shkojë çdo gjë mirë”, ka shtuar ajo.

Majlinda ka përvojë dukshëm më të gjatë në Grand Slamin e Parisit. Për herë të parë ka garuar në vitin 2010. Në vitin 2011 u rendit e pesta, njëjtë si në vitin 2012. Në vitin 2013 fitoi medaljen e argjendtë e më pas vetëm të arta. Paraqitja e saj vazhdimisht është përcjellë me vëmendje nga tifozët e xhudos në Francë, që njihet si vend i xhudos…

- Advertisement -

Më Shumë

Bella Hadid “sfidon” koronavirusin, me bikini dhe shumë seksi

Modelja Bella Hadid sfidon koronavirusin duke dalë jashtë me bikini për të marrë rrezet e diellit. Modelja e njohur ka zgjedhur të kalojë ditët në...

Dieta e Nora Istrefit në periudhën e vetizolimit

E mbyllur në shtëpi prej disa ditësh për shkak të virusit COVID-19, këngëtarja e shumë hiteve muzikore, Nora Istrefi ka dhënë një interviste përmes...

IKSHP qytetarëve: Çka jeni duke bërë? a e dini se mund të shkaktoni shpërthim epidemik

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që mos të grumbullohen gjatë orëve të lejuara të lëvizjes. IKSHPK-ja ka deklaruar se...

Publikohet videoja e prodhimit të koronavirusit nga kinezët

Ish-zëvendëskryeministri dhe ish-ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini, ka publikuar një video nga emisioni italian “Leonardo” në vitin 2015, ku thuhet se shkencëtarët...

Kastrati- Haskukës: Prizreni po kalon ditë të rënda

Prizreni po kalon ditë të rënda, pas shfaqjes së pandemisë së koronavirusit në Kosovë. Kuvendari i AAK-së në Prizren, Fatmir Kastrati, kërkon nga kryetari i...

COVID-19/ Pacientja ndërron jetë në Spitalin Infektiv, shkon në 6 numri i të vdekurve në Shqipëri

Një paciente 71-vjeçare nga Tirana është viktima e radhës e koronavirusit në Shqipëri, duke e çuar në 6 numrin zyrtar të viktimave. Ministria e Shëndetësisë...

32 të prekur nga Covid 19 në Malishevë, qytetarët po rrezikohen nga tollovia në markete pas orës 16:00

Mbrëmë janë konfirmuar shtatë raste të reja me koronavirus në Malishevë, duke bërë që numri i rasteve në këtë komunë të shkojë në 32....

Theret me thikë një person në Prizren

Një person është therë me thikë në Prizren. Ai ka pësuar lëndime trupore. “Është arrestuar i dyshuari , pasi që i njëjti pas një mosmarrëveshje kishte...

Personat që erdhën nga jashtë në Suharekë s’kanë shenja të koronavirusit, i infektuari po shërohet

Sot bëhen gjashtë ditë prej kur në Suharekë është konfirmuar rasti i parë me koronavirus. Ky është pacienti i vetëm i infektuar me koronavirus...

Letër miqve të mij të Vetëvendosjes: REVOLTOHUNI!

Nga Andi Bushati Që kur koalicioni i maska(renj)ve vendosi të rrëzojë me anë një mocioni absurd, qeverinë e dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit, të...

Laura Woods, gazetarja seksi që po “pushton” të gjitha televizionet në Angli

Gazetaret që mbulojnë sektorin e sportit, janë shtuar shumë vitet e fundit. Një ndër gazetaret më seksi, është padiskutim Laura Woods. Bukuroshja angleze prej...

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se nga 69 mostrat e marra për testim, 12 prej tyre kanë dalur pozitive, shkruan Gazeta Online...

Erdogan: Pagën time për 7 muaj do t’ia fali popullit tim

Presidenti i Republikës së Turqisë sot në një komunikatë për media e hapi kampanjën ” Solidariteti Kombëtar”. Situata në Turqi po vështirësohet dita ditës për...

Vdes legjenda e Atleticos, Capon

Futbollisti legjendar i Atletico Madridit, Jose Luis Capon ka vdekur të dielën në moshën 72-vjeçare, shkaku i pneumonisë që i është shkaktuar nga koronavirusi,...

95 vjet nga vdekja e Bajram Currit

Më 29 mars 1925, në shpellën e Dragobisë vdiq heroikisht luftëtari Bajram Curri, Heroi i Kombit. Për këtë humbje të madhe Faik Konica shkruante në...

Mundet të jesh një gjeni i pazbuluar: përfito nga izolimi

Nëse ne kemi fatin t’i lexojmë sa herë duam, autorët e mëdhenj i kanë nxjerrë në dritë kryeveprat, pikërisht në kohë të vështira deri...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...