25.4 C
Prizren
E premte, 3 Korrik, 2020

Partitë, me slogane të “forta” për 3 nëntor

partite-politikeKanë mbetur edhe tri ditë deri në fillimin e fushatës parazgjedhore të zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit. Shumica e partive politike tashmë kanë përcaktuar sloganet e tyre për zgjedhjet lokale të nëntorit.

PDK-ja në këto zgjedhje lokale sloganin orientues do ta ketë “Për Kosovën Europiane”, LDK-ja “Sot Komuna, nesër Kosova”, kurse Lëvizja Vetëvendosja “Ta ndryshojmë së bashku”. Partia e Behgjet Pacollit, AKR-ja, “Ndershëm me punë”, partia e Haradinajt, AAK-ja, ende nuk është përcaktuar për sloganin e saj, por me gjasë do ta përdorë “Aleanca për Kosovën” apo të njëjtin slogan në të gjitha komunat sikurse kandidati për Prishtinën, Besnik Tahiri, “Aleanca për Prishtinë”.

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Basri Musmurati, ka thënë të dielën për “Epokën e re” se kjo parti sloganin orientues do ta ketë “Për Kosovën Europiane”, por slogani zyrtar, sipas tij, do të dihet ditën kur do të fillojë zyrtarisht fushata elektorale. “Sa i përket sloganit, në një farë mënyre jemi orientuar në dy apo tri slogane. Një nga orientimet është ‘Për Kosovën Europiane’. Por ditën e fillimit të fushatës, pra më 3 tetor, do të dalim me sloganin tonë zyrtar”, ka deklaruar Musmurati. E Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) synon fitore me sloganin “Sot Komuna, nesër Kosova”, të cilin e ka bërë publik lideri i kësaj partie, Isa Mustafa, në rrjetin e tij social “Facebook”. Ndërkohë që nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova, ka thënë të dielën për “Epokën e re” se më 3 tetor do të zyrtarizohet slogani i kësaj partie. “Është një variant dhe mund të jetë pikërisht slogani ‘Sot Komuna, nesër Kosova”, por më 3 tetor do ta bëjmë publike sloganin e LDK-së, me të cilin synojmë t’i fitojmë shumicën e komunave të Kosovës”, është shprehur Rugova.
Ndërsa Lëvizja Vetëvendosje! për zgjedhjet lokale të 3 nëntorit do ta ketë sloganin: “Ta ndryshojmë së bashku”. Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje!, Dardan Molliqaj, ka thënë se ky slogan nënkupton ndryshimin e qeverisjes aktuale së bashku me qytetarët e Republikës së Kosovës. “Duke e pasur parasysh gjendjen që është zhvilluar për këto vite në Kosovë nga të gjitha qeveritë e deritanishme, kemi vendosur që slogani i Lëvizjes Vetëvendosje! të jetë ‘Ta ndryshojmë së bashku’. Kemi vendosur për këtë slogan sepse ndryshimi mund të ndodhë vetëm atëherë kur je bashkë me ata të cilët kanë interes për të bërë ndryshime”, ka theksuar Molliqaj.
Partia e Behgjet Pacollit, Aleanca Kosova e Re (AKR), sikurse në zgjedhjet e kaluara, edhe për zgjedhjet lokale të 3 nëntorit do ta ketë sloganin “Ndershëm me punë”. Zëvendëspresidentja e AKR-së, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë të dielën për “Epokën e re” se kjo parti ka shkuar me sloganin e njëjtë pasi ka dëshmuar këtë slogan në qeverisjen qendrore. “Edhe për zgjedhjet lokale të 3 nëntorit AKR-ja ka vendosur që sloganin ta ketë ‘Ndershëm me punë’, pra të njëjtin të cilin e kemi pasur edhe në zgjedhjet e vitit 2010. Kemi vendosur kështu sepse besojmë se dinjitetshëm e kemi mbajtur këtë slogan në qeverisjen qendrore dhe do ta vazhdojmë edhe në qeverisjen lokale”, ka thënë Kusari-Lila. Kurse, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) është e vetmja parti nga pesë partitë më të mëdha në Kosovë që ende nuk është përcaktuar për sloganin e saj. Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, ka thënë të dielën për “Epokën e re” se për ta përzgjedhur sloganin më të mirë për zgjedhjet e 3 nëntorit ende nuk kanë përfunduar diskutimet brenda partisë. “Ende nuk e kemi përzgjedhur, por jemi në diskutim e sipër rreth sloganit dhe rreth elementeve të cilat do të jenë për fushatën tonë elektorale. Pra, jemi në diskutim e sipër me shtabin zgjedhor të partisë për t’u përcaktuar për sloganin më të mirë me të cilin synojmë fitoren e zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit”, ka theksuar Isufi. Por me gjasë do ta përdorë “Aleanca për Kosovën” apo të njëjtin slogan në të gjitha komunat sikurse ka kandidati për Prishtinën, Besnik Tahiri, “Aleanca për Prishtinë”.

Përfaqësuesit e PDK-së, të LDK-së, të VV-së, të AAK-së dhe të AKR-së kanë paralajmëruar të dielën se do të zhvillojnë fushatë elektorale drejtpërdrejt me qytetarët në takime të ndryshme, por nuk i kanë përjashtuar edhe tubimet e mëdha elektorale në secilën komunë, ku para simpatizuesve dhe mbështetësve do të jetë i pranishëm lidershipi i të gjitha subjekteve politike. Shumica e këtyre partive fushatën më 3 tetor do të fillojnë nga kryeqyteti.

- Advertisement -

Më Shumë

Anton Quni fillon përgatitjet për ta rikthyer LDK-në në Prizren

Kryetari i LDK-së në Prizren, Anton Quni, ka filluar përgatitjet për të marrë vitin e ardhshëm qeverisjen në Prizren. Ai, paralajmëron aktivitete dhe zgjerim të...

Rasti i konfirmuar me COVID-19 dje në Suharekë është 28 vjeçar dhe punon në UPZ

Dje më 25 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 281 mostra të marra nga Klinika...

Shuhet mjeshtri i valleve popullore, Besim Zekthi

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare, mjeshtri i valles popullore shqiptare, Besim Zekthi. Artisti Besim Zekthi, humbi betejën me një sëmundje të rëndë, në...

Qeveria kërkon përshpejtimin e procesit për tërheqjen e 10 për qind të kontributeve nga Trusti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar nga Banka Qendrore e Kosovës dhe TRUST-i që të përshpejtojnë nismën që qytetarëve t’u mundësohet tërheqje e...

Erdogan paralajmëron masa të ashpra ndaj mediave sociale

Turqia do të përgatisë një projekt-ligj për të kontrolluar platformat e mediave sociale ose për t’i mbyllur ato, njoftoi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Ai...

7 raste të reja me COVID-19 në Prizren, 4 në Suharekë, 3 në Mamushë dhe 2 në Rahovec

31 TË SHËRUAR DHE 87 RASTE ME COVID-19! Sot më 28 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Ballkani i qëndron afër Dritës në fitoren bindëse ndaj Vushtrrisë

Ballkani ka fituar me rezultat bindës në Therandë kundër Vushtrrisë 3-1 në kuadër të javës së 27-të në Superligën e Kosovës. Vendasit e filluan mjaftë...

Tayna u kthehet koncerteve, ja sa seksi dukej në të parin

Koncertet për të kanë filluar, ani pse jo në Kosovë. Reperja Tayna ka mahnitur njerëzit me performancën e së shtunës. Ajo u kujdes edhe për anën...

Pas koronavirusit “shpërthen jeta” në Itali, rekord lindjesh në Cremona!

Në harkun e 24 orëve, në spitalin Maggiore të Cremonës në Itali erdhën në jetë 15 fëmijë, 10 vajza e pesë djem, përfshirë dy...

Guardiola flet për Sanchon, kjo është deklarata befasuese e tij

Menaxheri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka përjashtuar mundësinë e transferimit të yllit të Borussia Dortmundit, Jadon Sancho, si një zëvendësim për Leroy Sane,...

Hoti: Nëse vazhdon ky ritëm, do të detyrohemi t’i kthejmë masat e izolimit total

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes një postimi në Facebook ka thënë se nëse vazhdon ky ritëm i rritjes së të prekurve me COVID-19...

Merr rreze dielli, Morena e zhveshur dhe pa jelek afër pishinës

Bukuroshja dhe këngëtarja Morena Taraku është shfaqur sot tërësisht e zhveshur buzë një pishine Bukuroshja ka pasur të veshura vetëm të brendshme derisa shihet se...

Lëndohet një person në Restelicë të Dragashit derisa ishte duke punuar

Një punëtor në fshatin Restelicë të Dragashit dje derisa ishte duke punuar ka pësuar lëndime trupore, transmeton PrizrenPress. Sipas njoftimit të Policisë, viktima është dërguar...

Inter ‘çmendet’ në merkato, pas Hakimit tenton mbrojtësin e Bayern Munich

Edhe pse merkato nuk ka nisur ende, drejtuesit e Interit po punojnë fort për të firmosur me lojtarë tepër cilësor. Pasi ka arritur të sigurojë...

Varri i hapur nga drejtësia e kapur!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Për të flisnin gjithë njerëzit e qytezës Lumjeti, për tregtim të qenieve njerëzore edhe pse ishte në moshë të thyer, ai kishte...

Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat në Sektorin Publik

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë vendim që ta shpallë të pavlefshëm Ligjin për Paga në Sektorin Publik. Në arsyetim thuhet se ky ligj nuk...

Lajmet e Fundit

Edhe sot asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

63 TË SHËRUAR DHE 73 RASTE ME COVID-19! Sot më 02 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Këtë muaj ngrihet aktakuzë për rastin e shpërthimit në Zhur ku humbi jetën një polic

Një incident i rëndë kishte ndodhur në fillim të këtij viti në Zhur të Prizrenit, atje nga shpërthimi që ndodhi në shtëpinë e Iran...

Emrat e 46 zëvendësministrave të Qeverisë Hoti

Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti ka nisur t’i përngjajë përbërjes së Qeverisë së dikurshme të Ramush Haradinajt, për nga emërimi i zëvendësministrave. LDK-ja...

Voto 4 Ermina-Lekaj Perljaskaj

Seremb Gjergji  Voto një shqiptare e cila ka parime, cilësi dhe dituri, por mbi të gjitha, drejtësi dhe fuqinë për t’i realizuar projekte që i...

Muharremaj: Në Suharekë vetëm 12 raste aktive me COVID-19, u importuan nga Universiteti i Prizrenit

Kryetari i Suharekës Bali Muharremaj, ka treguar se në këtë komunë janë 12 raste aktive me coronavirus. Muharremaj në RTV Dukagjini ka thënë se këto...