21.9 C
Prizren
E martë, 11 Gusht, 2020

Shtet pa pushtet!

Ardijan ThaqiArdijan Thaçi

17 shkurt 2008 : dita e shumëpritur tashmë kishte ardhur.Pas shumë vitesh vuajtje,shtypjeje,tranzicioni dhe kompromiseve të dhimbshm e Kosova më në fund do të shpallte Pavarësinë e saj dhe do të bashkohej në mesin e shteteve të lira dhe demokratike të botës.

Ajo nuk ishte një ditë e zakonshme si të tjerat,më kujtohet si sot ajo ditë e acartë dimri tek po rrija ulur para televizionit dhe prisja që deputetët e Kuvendit të Kosovës të shpallnin atë që të gjithë ne po e prisnim me padurim,të shpallnin Kosovën shtet.
Dhe ndonëse isha akoma shumë i ri në atë kohë sytë mu mbushën lotë gëzimi kur në Kuvend u lexua Deklarata e Pavarësisë,ajo për të cilën kishim pritur shumë,ajo për të cilën kishin dhënë jetë shumë.Ngado që shkoje atë ditë,ngado që shikoje shihje vetëm gëzim në fytyrat e çdonjërit,shihje shpresën për një të ardhme më të mirë,për një jetë më të mirë…

Por,sot gjashtë vjet pas,Kosova nuk është shteti që të gjithë ne e deshtëm,nuk është shteti që të gjithë ne e ëndërruam,nuk është shteti që i plotëson kërkesat e qytetarëve të saj.

Gjashtë vjet pas,Kosova është shtet por pa sovranitet,shoqëri pa barazi,është i vetmi vend në Europë qytetarët e të cilit nuk kanë të drejtë të lëvizin pa viza,është vendi më i varfër në Europë,vendi ku një pjesë e popullatës jetojnë në varfëri ekstreme dhe nuk kanë bukë për të ngrënë,vendi ku shumë fëmijë në vend se të jenë në bankat shkollore si bashkëmoshatarët e tyre i sheh të bredhin rrugëve duke kërkuar lëmoshë,apo duke bërë punë të ndryshme sa për të siguruar mbijetesën për vete dhe familjet e tyre.

Eshtë e dhimbshme teksa sheh sot shumë familjarë të dëshmorëve pa mbështetje institucionale,është e dhimbshme teksa sheh sot shumë veteranë të luftës pa një vend pune,me kushte të mjerueshme jetese,është e dhimbshme që sot akoma janë të zhdukur edhe rreth 1000 qytetarë të Kosovës,dhe edhe më e dhimbshme është të shohësh lotët në sytë e familjarëve të këtyre personave të cilët dhanë gjithçka që patën,edhe jetën e tyre,për lirinë të cilën ne sot e gëzojmë,për këtë shtet në të cilin ne sot jetojmë.

Gjashtë vjet nga shpallja e pavarësisë Kosova akoma nuk ka arritur të dalë nga rrënojat e së kaluarës,përkundrazi,është zhytur akoma më thellë e dita ditës duket se po fundoset.

Gjatë këtyre gjashtë viteve kemi parë të ndërrohen presidentë,qeveri,ministra,zëvendësministra e gjithçka tjetër,por,fatkeqësishtë nuk kemi parë që të ndryshojë diçka për të mirë e duket se nuk do të shohim edhe një kohë të gjatë.
Kosova ishte një rast ” sui generis ” dhe e tillë mbeti.

 

- Advertisement -

Më Shumë

Tayna kaubojse e ‘djeg’ Instagramin me këtë video të ‘nxehtë’

Këngëtarja e njohur 'Tayna' ka treguar se duket mjaft seksi, derisa vjen me një veshje si 'kaubojse' e gjitha me lekurë të zezë. Ajo në...

City dhe United shihen si favoritë për t’i fituar garat evropiane

Dy klubet e mëdha nga Manchesteri janë favoritë për t’i fituar dy garat më të mëdha në botë. Skuadra e Pep Guardiolës shihet si favoriti...

Ekzekutimi i pagesave prej 170 eurosh për punëtorët, javën e ardhshme

Pas dekretimit të Ligjit për buxhetin nga ana e presidentit Hashim Thaçi, në Ministrinë e Financave tregojnë se kur do të ndodhë ekzekutimi i...

13 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra nga ShSKUK...

Dasma në Lubizhdë: Rasti po hetohet nga Policia, ftohet për intervistë kryefamiljari

Dasma e cila u bë shumë e komentuar gjatë javës së kaluar ishte ajo e familjes Gigollaj në fshatin Lubizhdë të Prizrenit. Kjo pasi në...

A flet Fishta ende?

Shoqëria jonë demokratike për dallim nga primitivja ka filluar të ngjasojë me turbullirë dhe mjegullnajë të paparë më parë. Është ky një fakt real...

COVID-19: 9 raste të reja në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 462 mostra të marra nga ShSKUK...

Viti i dështuar në Prizrenin turistik

Virusi ka ndikuar që vera e sivjetme të jetë shumë më ndryshe edhe në Prizren. Më e zbrazët, më e varfër dhe më e...

Latifi numëron pasojat nga pandemia në komunën e Rahovecit

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ishte i ftuar në emisionin e mëngjesit në Kanal10 ku ka treguar se si po qëndron kjo...

Edhe 12 të vdekur nga COVID-19, shkon në 327 numri i viktimave

Edhe 12 pacientë kanë vdekur që ishin të prekur me COVID-19. Dje ishin raportuar 315 njerëz të vdekur kurse sot ka shkuar numri në 327. Kjo...

Për dy ditë, 16 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 16 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Për herë të parë, Ilda Bejleri zbulon arsyen e shkëputjes nga televizioni

Prej disa muajsh moderatorja Ilda Bejleri është shkëputur nga ekrani, për arsye që deri më sot nuk ishin të ditura. Këtë të enjte ajo ishte...

Vaksina ruse anti-COVID regjistrohet më 12 gusht, në tetor nis vaksinimi i popullatës

Vaksina ruse kundër COVID-19 e zhvilluar nga Instituti për Epidemiologji dhe Mikrobiologji “Gamaley”, do të regjistrohet më 12 gusht, derisa për tetor planifikohet që...

Nuk respektuan vendimet e Qeverisë, ndalohen 11 persona në Prizren

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka ndaluar 11 persona në Prizren, të cilët nuk kanë respektuar vendimet e qeverisë për luftimin...

Lazio rrit ofertën për Muriqin, sulmuesi mund të luajë në Ligën e Kampionëve

Pasi të enjten u raportua se Lazios iu refuzua oferta prej 15 milionë euro për Vedat Muriqi, tani gazetari i famshëm italian Gianluca di...

Prizren, 593 të infektuar me koronavirus, 25 të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë numri total i rasteve pozitive është 10.247 raste nga 40.646 persona të dyshimtë në...

Lajmet e Fundit

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Biden përzgjedh kandidatën për zëvendëspresidente të SHBA-ve

Kandidati për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka bërë të ditur se do të garojë në zgjedhje së bashku me...

Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se pa i pasur 61 vota në tavolinë...

Çeku: Shoh disponim te deputetët e qytetarët se kjo qeveri duhet të shkojë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku thotë se asnjë deputetet nuk përjashtohet nga ftesa e LVV-së për të mbështetur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Çeku...

Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

Deputeti i Vetëvendosjes, Arbër Rexhaj, ka thënë në Kanal10 se Vetëvendosje ka mbështetje edhe nga shoqëria për të inicuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë. “Si...