18.4 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Tre Librat që Universiteti i Standfordit ua kërkon të gjithë studentëve të rinj

Të freskët nga motivimi dhe kënaqësia e fitimit për pranimin në universitetin më konkurrues në Amerikë, studentët e Universitetit të Stanfordit do ta donin për t’u çlodhur pak.

Administratorët në Stanford dëshirojnë që ata të vazhdojnë të mendojnë në mënyrë kritike për çështje komplekse, dhe të përfshihen në programin Tre Librat çdo verë për të sugjeruar libra që të gjithë komuniteti duhet të lexojnë dhe diskutojnë.

“Programi Tre Libra është projektuar për t’ju njohur me përvojën e leximit, të menduarit dhe të diskutimit rreth temave sfiduese si anëtarë i komunitetit intelektual të Stanfordit”, shkroi profesor Noah Diffenbaugh në klasën e vitit 2021.

Diffenbaugh, moderatori i fakultetit për programin dhe profesor i Shkencës së Sistemit të Tokës, tha se tema e këtij viti ishte te mbështetja dhe barazia.

“Të tre këto libra kanë pasur një ndikim të thellë tek unë dhe mendimet e mia,” shkroi ai. “Dhe, ashtu si secili prej këtyre librave ofron një ndjenjë shprese dhe optimizmi në rrethana jashtëzakonisht sfiduese, jam optimist se në diskutimin e këtyre sfidave mund të ndihmojmë njëri-tjetrin të gjejë një ndjenjë shprese për të ardhmen!” vazhdoi ai.

Le ti shohim më nga afër tre librat që Stanford dëshiron që studentët e freskët të ardhshëm të lexojnë këtë verë.

Homegoing nga Yaa Gyasi

“Homegoing ndjek rrugët paralele të këtyre motrave dhe pasardhësve të tyre nëpër tetë breza: nga Bregu i Artë në Plantacionet e Misisipit, nga Lufta Civile Amerikane në Jazz Age Harlem. Romani i jashtëzakonshëm Yaa Gyasi ndriçon trashëgiminë e trazuar të skllavërisë si për ata që janë i morën dhe ata që mbetën – dhe tregon se kujtimi i robërisë është shkruar në shpirtin e kombit tonë “.

Shfarosja e Gjashtë: Një Histori e Panatyrshme, nga Elizabeth Kolbert (The Sixth Extinction: An Unnatural History, by Elizabeth Kolbert)

“Në Shfarosjen e Gjashtë, Kolbert detajon dëshminë se aktiviteti njerëzor po shkakton atë që shkencëtarët e quajnë zhdukjen e gjashtë në masë – humbjen e gjysmës së të gjitha llojeve të gjalla në Tokë. Kolbert gjurmon historinë intelektuale se si shkencëtarët erdhën për të kuptuar zhdukjen dhe u zgjuan duke kuptuar ndikimin që kemi në ekosistemet e planetit “.

Salvage the Bones, nga Jesmyn Ward

“Në këtë libër, Ward na flet për familjen Batiste: Esch, një katërmbëdhjetë vjeçare shtatzënë, vëllezërit e saj adoleshentë dhe babai i tyre alkoolik, të cilët po shohin uraganin Katrina të godasë brigjet. I përmbledhur në harkun e 12 ditëve Salvage the Bones është ka në zemrën e tij historia e katër fëmijëve dhe nënës së tyre, duke u përpjekur për të mbrojtur nga shkatërrimi shtëpitë e tyre dhe njëri-tjetrin kundër një prishjeje të paimagjinueshme “.

- Advertisement -

Më Shumë

Humb betejën me COVID-19 edhe mjeku i dytë në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton për ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr. Hysni Shkjaut, i cili nuk e fitoi dot betejën me virusin e...

Pa zgjidhjen e liberalizimit të vizave, s’ka kuptim as vazhdimi i dialogut

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së pritet të rifillojë me 12 korrik. Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut Kosovë-Serbi, ka paralajmëruar...

Hajnrih Hajne: O, mbamë fort, e dashur!

Un’ eci përmes lulesh Dhe vetë lulëzoj. Un’ eci si në ëndërr. Aq sa mezi qëndroj. O, mbamë fort, e dashur! Nga dehje e dashurisë Do të të bie në...

Rregullohet hapësira publike edhe te rrethrrotullimi në Studençan

Ambient i mirë dhe i bukur po bëhet edhe te rrethrrotullimi në hyrje-dalje të fshatit Studençan në Komunën e Suharekës. Kryetari i Komunës së Suharekës,...

Shënohet rasti i parë i vdekjes nga pickimi i rriqrave në Malishevë

Një person i moshës 44-vjeçare ka ndërruar jetë mbrëmë si pasojë e infektimit nga pickimi i rriqrave. Lajmi u bë i ditur nga vet...

Kufizohet lëvizja në Prizren

Kryeministri Avdullah Hoti ka prezantuar masat e reja kundër Covid-19. Ai thotë që është marrë vendimi që nga sonte në ora 21 deri në ora...

Shpallet aktgjykim refuzues ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren, dënohet me gjobë i akuzuari tjetër

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën, ka shpallur aktgjykim refuzues ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Komunën e Prizrenit, Bashkim Krasniqi, i akuzuar për keqpërdorim...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

Protesta të reja në Beograd me gjithë sprapsjen e Vuçiqit

Mijëra persona janë mbledhur në Beograd të mërkuren, për të dytën ditë rresht, për të protestuar kundër masave të reja, që në këtë shtet...

S’ka pardon në Suharekë, tjetër dënim për mbeturina

Suhareka vazhdon të jetë komuna që s’po i fal qytetarët e papërgjegjshëm. 200 euro është shuma e dënimit që ka marrë një qytetar për...

Veteranët protestojnë në mbrojtje të vlerave të UÇK-së

Organizata e Veteranëve të Luftës, ka filluar protestën në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim...

As Argjentina dhe as Juve, City merr Messin!

Zërave për largimin e Lionel Messit nga Barcelona në vitin 2021 i është shtuar një kapitull i tretë. Megjithë deklaratës së fundit të presidentit...

Masat e reja kundër përhapjes së COVID-19 hyjnë në fuqi nesër

Kufizimi i lëvizjes, e mbyllja e lokaleve të gastronomisë nga ora 21 deri në 5 të mëngjesit do të fillojë nesër. Kështu shkurt ka njoftuar...

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Ka filluar fushata e korrje-shirjeve në Malishevë

Këto ditë, edhe në territorin e Komunës së Malishevës ka filluar fushata e korrje shirjeve. Korrjen e grurit sot e ka parë nga afër...

Oxfam paralajmëron se uria gjatë Covid-19 mund të vrasë më shumë sesa virusi

Oxfam ka paralajmëruar se, deri në fund të vitit, “12,000 njerëz në ditë mund të vdesin nga uria e lidhur me Covid-19 – potencialisht...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...