24.8 C
Prizren
E diel, 1 Gusht, 2021

Bytyqi: Mësimi s’ka mbaruar, ata që nuk zbatuan vendimet tona do japin përgjegjësi

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, konfirmoi të hënën se procesi mësimor ka përfunduar të premten e kaluar, më 21 qershor.

Por, Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, një ditë pas ka paralajmëruar të gjitha komunat të cilat nuk i janë përmbajtur afateve të vëna nga MASHT.

Ai deklaroi se të gjitha komunat që nuk u janë përmbajtur normativave të paraqitura nga MAShT, do të japin përgjegjësi.

“Në takimin e fundit që e kemi pas me DKA-të jemi dakorduar që secila prej tyre ta përfillë normativën që u ka paraqitur MAShT. Interferime ka pasur nga njerëz të papërgjegjshëm. Kemi pasur dy raste në Ferizaj që mësimi do përfundojë me këtë datë dhe ne kemi ndërmarrë hapa”.

“Komunat do marrin përgjegjësi nëse nuk u janë përmbajtur normativave”, ka thënë Bytyqi./EO/

Këto komente ai i bëri gjatë raportimit në Komisionin Parlamentar për Arsim, ku u diskutua për tekstet e reja shkollore.

Më Shumë

Prizren, dënohet me 800 euro për armëmbajtje pa leje

Lulzim Pasuli  është dënuar të martën me 800 euro pasi e ka pranuar se ka mbajtur me vete pa leje një pistoletë të tipit...

Temperatura deri në 38 gradë celsius

Prishtina Weather ka njoftuar se gjatë fundjavës do të ketë mot shumë të nxehtë, dhe se në disa vende temperaturat të dielën do të...

Njëri nga pasagjerët e autobusit që u përmbys: Pashë njerëz të vdekur nëpër livadh, njerëz pa krah, pashë gjithçka

Një nga udhëtarët e autobusit që doli nga autostrada afër qytetit Slavonski Brod në Kroaci këtë mëngjes dhe u përmbys duke i lënë të...

Sot takim me poetin Xhevdet Bajraj në hollin e Teatrit Kombëtar

Sot, me fillim nga ora 13.00, në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës do të jetë i pranishëm poeti Xhevdet Bajraj. Panairin e Librit të...

U mblodhën që ta varrosin, momenti kur e vërejnë se burri që e shpallën të vdekur po merrte frymë

“I ndjeri” u shpall i gjallë në funeralin e tij pasi vajtuesit, të cilët qëndronin pranë arkivolit të hapur, vunë re se ai merrte...

Komuna e Prizrenit shlyen mbi 300 mijë euro borxhe të mbeturinave pa ankesa të evidentuara të qytetarëve

Komuna e Prizrenit ka fshirë borxhet e mbeturinave pa formuar komision për shqyrtimin e ankesave të qytetarëve. Sipas raportit të auditorit, shlyerja e këtyre borxheve...

Kurti e Gërvalla nisen për Kosovë, ministrja: Gjendja e pacientëve është stabile, fëmijët e kishin të shkruar në fytyrë tmerrin e përjetuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me zëvendësen e tij, Donika Gërvalla, janë nisur për në Kosovë, pas vizitës që iu bënë mbrëmë...

Rrahja masive e therja me thikë në Prizren/ Detaje për 7 të dyshuarit

Disa persona janë rrahur në fshatin Neprogosht të Prizrenit. Njëri prej tyre është there  me thikë .  Në prangat e policisë kanë përfunduar shtatë persona. Si të...

Zgjedhjet lokale, LVV ende në shqyrtim të kandidaturave për kryetar komunash

Qytetarët e Kosovës në vjeshtën e këtij viti do t’u drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kryetarin e ardhshëm në komunat e tyre. Disa...

Asfaltohen dymbëdhjetë rrugë në Drenoc të Malishevës

Në kuadër të rregullimit të infrastrukturës rrugore në vendbanimet e komunës së Malishevës dhe në kuadër të realizimit të projekteve kapitale, krahas investimeve në...

Dënohet me 205 vjet burgim amerikani që vrau 5 familjarë

Një burrë 44-vjeçar nga Wisconsini i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është dënuar me mbi 200 vite burgim dhe 105 vjet vëzhgim, pasi në...

Aprovohet kërkesa që të ridëgjohet dëshmitari në rastin ku ish-inspektori Komunës së Prizrenit po akuzohet për korrupsion

Gjykata Themelore në Prizren ka aprovuar kërkesën e prokurorisë që të ridëgjohet dëshmitari Fahil Hoxha në rastin ku ish-inspektori i Ndërtimtarisë, Nexhmedin Musliu po...

Kjo është viktima nga Prizreni që humbi jetën në aksidentin tragjik në Kroaci

Dhjetë persona kanë humbur jetën dhe mbi 40 të tjerë janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mëngjesin e djeshëm, fillimisht...

Asnjë i vdekur dhe 42 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Asnjë person me COVID-19 nuk ka vdekur në 24 orët e fundit në vend.   Në ndërkohë, edhe 42 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus nga...

Traktori me kashtë përfshihet nga zjarri në Bubavec pasi prek në tela të rrymës

Babë e bir në fshatin Bubavec të Malishevës, teksa po transportonin me traktorin e tyre ushqimin e bagëtive janë kapluar nga zjarri pasi kanë...

Vazhdon rritja e rasteve, 92 të infektuar në 24 orët e fundit në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 92 raste të reja me COVID-19 në...

Lajmet e Fundit