8.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

3 mijë vullnetarë amerikanë i përgjigjen thirrjes së Zelenskiyt për të luftuar kundër Rusisë

Një përfaqësues i Ambasadës së Ukrainës në Washington ka thënë se 3,000 vullnetarë amerikanë iu përgjigjën thirrjes së Ukrainës që të huajt t’i bashkohen “legjionit ndërkombëtar” për të ndihmuar në luftë si ushtarë, shkruan The Guardian.

Zyrtari tha se 3,000 vullnetarët iu përgjigjën thirrjes në një intervistë me shërbimin e lajmeve të Zërit të Amerikës, përcjell Gazeta Express.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy njoftoi se do ta formonte një legjion zyrtar vullnetarësh të huaj, duke shtuar vetëm ditë më parë se rreth 16,000 të huaj tashmë janë regjistruar, kryesisht nga shtete të tjera post-sovjetike si Gjeorgjia dhe Bjellorusia.

Më Shumë

Licencohet Federata e Sportit Shkollor

Ministri i Sportit, Hajrulla Çeku ka nënshkruar licencën e radhës për një federatë të sportit, sipas udhëzimit administrativ për licencimin e federatave. Pas rekomandimit pozitiv...

Kosova feston sot Ditën e Flamurit

Edhe sot vazhdojnë manifestimet në kuadër të Ditës së Flamurit, 28 nëntorit.   Në orën 09:00, bëhen homazhe pranë shtatores së heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti- Skënderbeu. Më...

Lajmet e Fundit