4.8 C
Prizren
E diel, 27 Nëntor, 2022

Rexhaj i LVV-së: Nëse SBAShK-u e bën këtë veprim, pagat iu dalin automatikisht

Qeveria Kurti i ka vetëm dy kërkesa ndaj Sindikatës së Arsimit, raporton Paparaci.

Sipas tij, më e rëndësishmja prej tyre është zëvendësimi i orëve të humbura gjatë muajit shtator, si pasojë e grevës nga SBAShK-ut.

 

 

Megjithatë, ai shtoi se nëse SBAShK-u zotohet se orët e humbura do të zëvendësohen, automatikisht bëri të ditur se pagat avans do të jepen automatikisht.

Mes tjerash, ligjvënësi i pushtetit tha në Kanal 10 se se deklarata e SBASHK-ut për shtesat 100 euro ka qenë tendencioze në rrafshin politikën dhe se ekzekutimi i pagave në avans duhet të bëhet kur mbahen orët e humbura.

 

 

“Mendoj që kjo puna e 50 eurove, 100 eurove shifrave, prapa vetes ka fshehur misionin politikë. Tash çështja e lëshimit të pagave, është një çështje që e tha edhe ministrja, të mbajmë orët shtesë le ta marrin pra një avans dhe pastaj le ta marrin edhe rrogën.”, vijoi Rexha.

Më Shumë

Ngacmohet një e nxënëse në Prizren

Një person dyshohet se në mes të rrugës i ka zënë pritën një vajze të mitur në Prizren. Viktima ishte duke u kthyer nga shkolla...

Nisen hetimet për financim të paligjshëm të Macronit në fushata nga një kompani amerikane

Prokurorët financiarë të Francës, kanë nisur hetime ndaj presidentit francez Emannuel Macron, për lidhjet e tij me firmën amerikane të konsulencës McKinsey. McKiney, është nën...

Lajmet e Fundit