14.9 C
Prizren
E martë, 28 Shtator, 2021

36 raste me COVID-19, asnjë nga Prizreni

TRIDHJETË E GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR!

Sot më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 201 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 36 raste.

Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Vushtrrisë 24 raste (sipas vendbanimit: 15 Nedakoc, 6 Vushtrri, 2 Novolan dhe 1 Reznik), komuna e Mitrovicës 6 raste (sipas vendbanimit: 6 raste Mitrovicë) dhe Fushë Kosovë 6 raste (sipas vendbanimit: 6 Miradi e Poshtme).

Sot më 06 qershor 2020, janë shëruar 8 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 884 raste.

Nga data 08 shkurt deri më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 16.378 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.194 raste, me gjithsej 30 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 06 qershor 2020 sipas Worldometers, janë raportuar gjithsej 6,880,373 raste të COVID-19 dhe 398,754 raste të vdekjes.

TË NDERUAR QYTETARË!

DUKE QENË SE SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE DITËT E FUNDIT PARAQET RRITJE TË RASTEVE POZITIVE DHE NUK ËSHTË STABILE NË DISA KOMUNA TË KOSOVËS, DUHET ZBATUAR REKOMANDIMMET PËR KUJDES TË SHTUAR NË KËTË FAZË, DUKE VËNË NË KONTROLLË MJEKËSORE ÇDO PERSON QË HYN NË TERRITORIN E KOSOVËS.

Që kur ka filluar lehtësimi i masave për disa aktivitete, për stafin shëndetësor angazhimi dhe përkushtimi duhet të shtohet duke pasur parasysh se tani kemi rrezik më të madh pasi që edhe kontaktet do të shtohen.

Pakujdesia e disa qytetarëve gjatë këtyre aktiviteteve, mund të shtojnë rrezikun e përhapjes së infeksionit përderisa virusi SARS-COV-2 është prezent dhe kështu mund të mbingarkohet sistemi shëndetësor me pasoja të pa parashikuara deri në shpërthim e që mund të paraqes rrezik për jetën e qytetarëve.

Bazuar në këtë, IKSHPK rekomandon që në mënyrë rigoroze të respektohen masat mbrojtëse të deritashme e në veçanti zbatimi i planit për masat lehtësuese që nënkupton vazhdimin e zbatimit të mëtutjeshëm të rekomandimeve.

Po ashtu në mënyrë strikte të respektohet distancimi fizik, përdorimi i maskave, dezinfektimi dhe ajrosja duke pamundësuar përhapjen eventuale të infeksionit dhe shmangien e përhapjes në hapësirat e mbyllura.

Të përcillet respektimi i rekomandimeve të MSH dhe IKSHPK nga inspektoratet dhe organet e rendit dhe të merren masa përgjegjësie në rast të mos zbatimit eventual të këtyre rekomandimeve.

Çdo hap përpara që bëjmë, bartë edhe rrezikun me vete derisa virusi është ende në mesin tonë.
Vazhdoni të mbani distancën fizike dhe mbajtjen e maskave!
Lani duart me kujdes disa herë në ditë nga 20-30 sekonda!
Lehtësimi i lëvizjes nuk nënkupton mosrespektimin e rekomandimeve të institutit kombëtar të shëndetësisë publike dhe ministrisë së shëndetësisë!
Lehtësimi i masave është bërë për të na bërë më të përgjegjshëm!
Ju lutem të keni kujdes sepse akoma ekziston rrezik i përhapjes në vendet ku ka grumbullim të madh të njerëzve!

Luten institucionet për mbajtjen e rendit dhe inspektoratet për angazhim të shtuar gjatë ditëve në vijim!

Ju faleminderit për mirëkuptim!

Më Shumë

Prizren: Burri dënohet për dhunë ndaj gruas së tij

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të akuzuarit D.Q. Gjykata e ka shpallur fajtor se nga muaji dhjetor i...

Vendi me shkallën më të lartë të vaksinimit

Portugalia tani është vendi me shkallën më të lartë të vaksinimit në botë, sipas shifrave nga Our World In Data. Me një popullsi prej 10.3...

Sot mbahen zgjedhjet parlamentare në Gjermani

Kancelarja Angela Merkel i kërkoi gjermanëve votën e tyre për të mbështetur pasardhësin e saj Armin Laschet në një përpjekje të fundit përpara shkuarjes...

Shaqir Totaj i PDK-së tregon pse i hyri garës për kryetar të Prizrenit

  Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj ka folur për arsyet pse ka vendosur t’i hyjë garës për kryetar. Në emisionin ‘dPt te...

Jasharaj i SBAShK-ut i vendosur: Të hënën duhet të nis procesi mësimor

Sindikata e Bashkuar e Asimit dhe Shkencë së Kosovës është kundër çdo shtyrje të mëtejme të procesit mësimor. Kështu tha për “Gazeta Blic” kryetari i SBSHK-ut, Rrahman...

Allegri: Na ‘nderuan’ zëvendësuesit, McKennie duhet të kishte shënuar katër gola

Juventusi mori fitoren e parë kundër Spezia me rezultatin 3-2. Bardhezinjtë nuk e kishin të lehtë dhe këtë e pranon edhe trajneri Massimiliano Allegri,...

Të dehur, burrë dhe grua rrehen në mes vete në Suharekë

Janë arrestuar dy persona nga Suhareka, një burrë dhe një grua, pasi të njëjtit nën ndikim të alkoolit janë rrahur në mes vete, të...

Fermerë të pakënaqur nisen me 200 traktorë drejt Ministrisë së Bujqësisë

Fermerë nga e gjithë Kosova janë nisur drejt Ministrisë së Bujqësisë me 200 traktorë. Ky aksion i tyre, që nga ta është cilësuar si protestë...

Një i mitur në Prizren sulmohet fizikisht

Dje në Prizren, rreth orës 10:30, një person me probleme psikike ka sulmuar fizikisht një të mitur, shkruan PrizrenPress Viktimës i është ofruar tretman mjekësore...

Nëna e Ronaldos: Nipi im është më i gjatë se Messi

Nëna e Cristiano Ronaldos, Dolores Aveiro, ka shpalosur hollësi nga takimi i famshëm i Ronaldos dhe Cristiano Jr me Lionel Messin në ceremoninë e...

Kandidati i PDK-së, Islam Ukaj, kërkon votën për Kuvend të Prizrenit

Kandidati i PDK-së për Kuvend të Prizrenit, Islam Ukaj, kërkon votën e qytetarëve në zgjedhjet e 17 tetorit. Ai mban numrin 4, kurse PDK-ja 177. Islam...

Paraburgim ndaj të dyshuarve për grabitje në një pompë të derivateve në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë (30) ditë, e cila do të llogaritet...

Ja sa para do të fitojë Anthony Joshua për meçin ndaj Usyk

Joshua do të marrë 15 milionë funte nga meçi i tij me Usyk, që është 85 milionë funte më pak se shuma e madhe...

Tayna provokon me të brendshme nga ballkoni

Reperja Tayna po vazhdon të provokojë me foto joshëse në Instagram. Derisa ajo ka pasur të veshur një palë të brendshme, Tayna shihet se është...

Kejvina ndez rrjetet sociale me videon e fundit duke dridhur belin

Modelja shqiptare di si të jetë në qendër të vëmendjes se mediave shqiptare Kejvina Kthella ka treguar edhe sot se kur është puna që të...

Skenat e nxehta në pishinë/ Ada zhvishet dhe tundon Brunon

Ada dhe Bruno kanë pasur një takim, ku nuk kanë munguar momentet e nxehta mes tyre. Ata kanë shijuar njëri-tjetrin pranë pishinës, ku Ada ka...

Lajmet e Fundit