11.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Zyrtare: Caktohet vendi mikpritës për Kupën e Amerikës 2024

Kupa e Amerikës 2024” do të luhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

CONMEBOL, organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut dhe CONCACAF, organi qeverisës në Amerikën Veriore dhe Qendrore, njoftuan sot për planin si pjesë e një “marrëveshjeje të re të bashkëpunimit strategjik”, transmeton Gazeta Express.

Kupa e Amerikës, e cila zakonisht përfshin 10 ekipet kombëtare të Amerikës së Jugut dhe dy të ftuar, do të zgjerohet në 16 ekipe dhe do të mirëpresë gjashtë ekipe nga CONCACAF në vitin 2024.

Ata gjashtë ekipe do të kualifikohen përmes Ligës së Kombeve CONCACAF 2023/24, që do të thotë se SHBA-ve nuk i garantohet një vend në turne.

Kupa e Amerikës ishte zhvilluar edhe më parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në vitin 2016.

Kujtojmë se Argjentina është kampione në fuqi, pasi triumfoi në vitin 2021. /Gazeta Express/

Më Shumë

Moti sot me pak vranësira dhe intervale me diell

Sot do të mbajë mot kryesisht stabil, me pak vranësira dhe intervale me diell. Sipas parashikimeve të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale të ditës...

Aktakuza kundër Donald Trump – çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump po akuzohet për një krim në lidhje me një pagesë që i ka bërë yllit për filma të rritur,...

Enigmë

Lajmet e Fundit