13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Zhduken lojtarët e ekipit afrikan në Kroaci

Policia kroate është vënë në kërkim të 10 lojtarëve nga Afrika, të cilët u zhdukën gjatë një udhëtimi në Kroaci, ku do të ndesheshin me një ekpi vendas.

Policia e qarkut Primorje-Gorski Kotar tha në një deklaratë për media se është duke punuar për të zbadhur detaje nga zhdukja e tyre.

 

 

“Policia ka marrë njoftimin për mungesën e shtetasve burundianë që po merrnin pjesë në kampionatin botëror për të rinj.

Të mërkurën rreth 15:30 ata u larguan në drejtim të panjohur. Po ndërmerren masa dhe veprime për gjetjen e hendbollistëve të zhdukur dhe konstatimin e të gjitha fakteve dhe rrethanave relevante të zhdukjes së tyre”, thuhet në deklaratën e policisë kroate.

Federata Kroate e Hendbollit tha se para ndeshjes me Bahreinin, lojtarët e Burundit u larguan nga kampusi pa lejen e stafit teknik.

Presidenti i Federatës së Hendbollit të Burundit, Dauphin Nikobamye, tha se ata ishin në shok.

“Edhe ne si federatë dhe prindërit e lojtarëve të rinj kërkojmë nga të gjithë ata që mund të na ndihmojnë për t’i gjetur. “Nuk e di se si do të kthehemi në shtëpi pa to”, u shpreh ai.

Nuk përjashtohet mundësia që ata të kenë planifikuar në grup arratisjen e tyre drejt vendeve të Bashkimit Europian.

Më Shumë

Osmani në 25 vjetorin e Masakrës së Tusuzit: Vendosja e drejtësisë për viktimat është përkushtim i çdoditshëm i yni

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, i ka përkujtuar viktmat e Masakrës Tusuz (Lagjja e Trimave) në Prizren. Më 26 maj 1999-të, atje forcat e regjimit...

Gili feston ditëlindjen, nuk jua merr mendja sa vjet mbush

Këngëtarja e njohur kosovare, Fevzije Konushevci-Berani e njohur si Gili, ditën e sotme feston ditëlindjen. Ajo ka mbushur plotë 58 vite jetë. Gili njihet si rekordere...

Lajmet e Fundit