11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

400 shqiptarë në luftën e Sirisë, 28 prej tyre u vranë

siria kosovaretQë kur ka nisur konflikti në Siri mes regjimit diktatorial Bashar Al-Asaadit dhe rebelëve sirianë, në fushëbetejat dhe frontet e Sirisë kanë vdekur mëse 150.000 mijë luftëtarë sirianë, përfshirë këtu edhe vullnetarë nga Ballkani, ne mesin e tyre edhe 28 shqiptarë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Presheva. Viktima keto po aq sa ishin vrare ne luftën e fundit mes forcave serbe dhe forcave shqiptare (UCPMB-së) në Luginën e Preshevës, njofton agjencia e lajmeve ‘Presheva jonë’.
Sipas burimeve të njëjta, kundër kësaj diktature të Al-Saad-it janë duke luftuar me rebelët rreth 600 rekrutë nga Ballkani, ku një numër i konsiderueshëm, mbi 400 janë shqiptarë nga viset e ndryshme të Ballkanit. Vetëm nga Kosova janë mbi 150, nga Shqipëria 120 dhe tjerët nga Maqedonia dhe Lugina e Preshevës. Numrin 400 luftëtarë vullnetarë shqiptare e arrijnë, nëse llogarisim edhe shqiptarët në perendim.
Kur është fjala për perëndimin, sipas qeverive evropiane, numri i luftetarve nga keto vende në Siri arrinë mbi 6000 mijë. Luftëtarë nga vendet e BE-së nuk janë vetëm muslimanë, por edhe kristianë, katolik e ortodoks.
Ja kush janë të rinjët shqiptarë të vrarë në frontet e luftës në Siri këto tri vitet e fundit

SHQIPËRIA (6)
Halit Maliqaj (31) nga Tirana , Ermal Xhelo nga Vlora, Omer Albani nga Shqipëria, Edu Samed (40) nga Porgradeci, Bledar Hamza (27) nga Pogradeci, Diamant Rasha nga Tirana

KOSOVA (13)
Muhamet Koprova (22) nga Mitrovica, Atdhe Deva nga Peja, Pajtim Ulluri (22) nga Lipljani, Naman Demolli nga Prishtina, F. S. nga ish-Avallia Vjetër (Prishtin), Valon Musliu nga fshati Tushille (Skenderajt) H. Dema nga Kaçaniku, Musë Ahmeti, Hetem Sinan Dema dhe Qani Mujaku nga Kaçaniku. Po ashtu ne muajin prill te ketij viti eshte rapruar se janë rarë dy shqiptarë nga Ferizaji në Siri, vitkima e fundit ne Siri ishte dje e kosovarit (Luksemburgu)

MAQEDONIA (8)
Shqiptari i parë që u vra nga Maqedonia ishte i riu nga Gostivari Rasim Zeqiri, Alim Osmani (22) nga Shkup, Egzon Avdyli, Nimetullah Imeri (38), Hoxhë Sami Abdullahu nga Shkupi, Rasim Zeqiri nga Gostivari, Nimetulla Imerin, 38 vjeç nga fshati Gërçec (Shkup) Rasim.S nga Bellovishta (Gostivar)

PRESHEVA (1)
Muaz Ahmeti (23) nga Tërnoca (Bujanoc)

Më Shumë

“Isha duke u dhënë ndihmën e parë dhe më ra granata në trup” – Nait Hasani rrëfen si u plagos

Janë bërë 25 vjet nga masakra e burgut të Dubravës. Në këtë masakër forcat paramilitare serbe kanë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe kanë...

26 vjet më parë ra në altarin e lirisë dëshmori i parë i Prizrenit, Përparim Thaçi

26 vjet më parë ra në altarin e lirisë dëshmori i parë i Prizrenit futbollisti, Përparim Thaçi Në luftën për liri, dëshmori i parë i...

Lajmet e Fundit