2.6 C
Prizren
E diel, 24 Janar, 2021

AAK i kërkon Qeverisë Kurti t’ia japë nga 100 euro secilit qytetar

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nëpërmjet një konference për mediat, ka propozuar që Qeveria e Kosovës të ndajë nga 100 euro për secilin qytetar të Kosovës, për ta tejkaluar krizën e shkaktuar nga pandemia Covid-19.

Deputeti i AAK-së, Gazmend Abrashi, ka thënë se qytetarët e Kosovës duhet ta ndjejnë dorën e shtetit sikur asnjëherë më parë.

“Si kurrë më parë, scili qytetar duhet ta ndjejë dorën e shtetit. Ne si AAK propozojmë si mbështetje të menjëhershme ndarjen e nga 100 eurove për secilin qytetar të Kosovës. Zbatimi i këtij vendimi do të duhej të bëhej nëpërmjet ekstrakteve të lindjes. Këto ndihma ta mbështesnin secilën familje, dhe në të njëjtën kohe e rrisin edhe konsumin, e kjo ndikon drejtpërdrejt në arkëtimin e parasë në arkën e shtetit”, ka thënë Abrashi.

Abrashi ka thënë se sipas vlerësimeve të para të AAK-së, e gjithë kjo do të kushtonte rrreth 170 milionë eurove.

Ai po ashtu ka propozuar edhe masa të tjera për ta përballuar krizën.

“Duhet intervenuar te investimet kapitale, për të prituar kohëra më të volitshme për këto kohëra. Borxhi publik është më i ulëti në rajon. Andaj edhe rritja e këtij borxhi duhet paarë si mundësi për mbështetjen e njerëzve dhe të ekonomisë. Pakoja emergjente e ndarë nga Qeveria e Kosovës, është e pamjaftueshme. Situata kërkon reagim më të shpejtë. Dëmet mund të jenë të mëdha, nëse nuk reagohet menjëherë”, ka thënë ai.

Po ashtu, Abrashi ka thënë se përveç vendimeve të sipërpërmendura, duhet krijuar edhe një task-frocë të veçantë që do të merret me mbrojtjen e sektorit privat dhe vendet e punës nga kriza e pandemisë.

“Duhet krijuar një task forcë që të ruhet sektori privat dhe vendet e punës nga kriza e pandemisë. Këto mjete janë të domosdoshme, meqensë pritet rënie e remitencave të diasporës. Duhet të ndryshohet TVSH, dhe e njëjta të paguhet pas shitjes së produktit, jo paraprakisht. Ne si AAK e shohim të nevojshëm për të ardresuar masat që duhet ndërmarrë, për mbrojtjen e punëtorëve të sektorit privat dhe publikut, si dhe mijëra biznese aktive që sot ballafaqohen me vështirësi të madh”, ka theksuar ai.

Sipas tij, çdo intervenim i vonshëm nuk do ta ketë efektin e njëjtë sikur tani.

 

- Advertisement -

Më Shumë

Suharekë: Vetura godet këmbësorin, arrestohet i dyshuari

Një këmbësor është lënduar pasi që është goditur nga një veturë në fshatin Leshan të Suharekës. Policia, përmes raporti 24 orësh ka njoftuar se këmbësori...

Daka thotë se u kërcënua nga partitë politike pasi u kuptua se kush s’mund të kandidojë për deputetë

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka thënë se akuzat politike në adresën e KQZ-së dhe të sajën, janë ndërhyrje në punën e tyre. Ajo ka...

Hoxhaj në Prizren: Dy modele në këto zgjedhje, plani im i Rimëkëmbjes përballë demagogjisë dhe popullizmit të Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar sot një takim me bizneset e shoqatës “Esnaf” në Prizren. Para...

Xhavit Ukaj zëvëndësohet me djalin e tij

Xhavit Ukaj, kandidat për deputet nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), nuk do mund të kandidojë në zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen...

Kandidatët e LDK-së për deputetë u takuan me elektoratin e lagjes “Arbana” dhe “Jeta e Re”

Kandidatët për deputetë nga LDK-ja në Prizren kanë vazhduar takimet parazgjedhore të 14 shkurtit. Ata janë takuar me elektoratin e lagjes “Arbana” dhe “Jeta e...

Bërnabiqi: Nga nesër fillon vaksinimi masiv i popullatës në Serbi

Vaksinimi për grupin tjetër me prioritet, i cili përfshin edukatorë, anëtarë të Ministrisë së Brendshme, ushtrisë serbe dhe përfaqësuesve të medieve në Serbi, do...

Verifikimi i listave të kandidatëve për deputetë, sot afati i fundit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ditë më parë i është drejtuar gjashtë institucioneve për verifikim të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që...

Kylie ngrit temperaturat duke pozuar në bikine

Kylie Jenner duket mahnitëse në fotografitë e fundit. Ylli televiziv, Kylie Jenner, vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes me veprimet që bën si ajo...

Nisma Sociademokrate pritet ta bëjë sot publike listën e kandidatëve për deputetë

Nisma Socialdemokrate është e vetmja parti që ende nuk e ka bërë publike listën e kandidatëve për deputetë. Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj thotë...

Dy të vdekur dhe dy të plagosur rëndë nga orteku në Zvicër

Dy persona kanë humbur jetën pasi janë zënë nga një ortek me borë në Engelberg dhe në Stoos të Zvicrës. Ende nuk dihet identiteti...

Prizren,shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarve për dhënien e banesave pa kriter për shoqatat e dala nga lufta

Të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, Reshat Mehmeti,...

Hatim Baxhaku ‘kapet’ me Donika Gërvallën: Po bën popullizëm!

Kandidatja për deputete nga Lista e Vjosa Osmanit, konkretisht LVV-ja, Donika Gërvalla përmes një postimi në “Facebook”, ka falënderuar mërgimtarët për regjistrim për të...

28 të vdekur nga koronavirusi për pesë ditë

28 pacientë kanë vdekur në pesë ditët e fundit si pasojë e infektimit me koronavirus, raporton Express Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës të...

Është mbajtur seanca e shqyrtimit kryesor ku palë e paditur është Loyola Gymnasium

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren është mbajtur seanca e shqyrtimit kryesor ku palë e paditur është Loyola Gymnasium. Seanca e sotme filloi me...

553 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Sot mbushen plot 553 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...

225 raste të dhunimeve seksuale në gjashtë vjetët e fundit në Kosovë

Në gjashtë vjetët e fundit, në Kosovë kanë ndodhur 225 raste të dhunimeve seksuale, të cilat janë raportuar në Policinë e Kosovës. Vitin e...

Lajmet e Fundit