30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

AGK përshëndet vendimin e Gjykatës për rastin e gazetares, Salie Gajtani

?AGPK-logoAsociacioni i Gazetarëve të Kosovës përshëndet vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë në favor të gazetares së gazetës ”Koha Ditore”, Salie Gajtani.

AGK vlerëson se ky është një shembull inkurajues për kolegët gazetarë që ta ngrisin zërin kundër të gjithë atyre që në forma të ndryshme mundohen ta pamundësojnë ushtrimin e profesionit të gazetarëve dhe ta cenojnë lirinë e shprehjes.

“Dënimi i zyrtarit të Inspektoratit Komunal të Prishtinës, për shkak se në tetor të vitit 2012 ka fyer dhe ka kërcënuar gazetaren e “Kohës Ditore”, Salie Gajtani, dëshmon përparim në sundimin e rendit dhe të ligjit.

Kjo do të duhej të shërbente si mësim për zyrtarët institucionalë se si të sillen me gazetarët dhe palët e tjera në përgjithësi.

AGK inkurajon gazetarët që të raportojnë për problemet që i hasin gjatë kryerjes së detyrës dhe të bashkëpunojnë me organet e drejtësisë, për krijimin e një mjedisi të sigurt për punë profesionale”, thekson AGK. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Vdes një person në Rahovec pasi u godit nga traktori

Një person ka vdekur në Rahovec pasi është goditur nga një traktor. Sipas raportit policor, i dyshuari mashkull kosovar duke lëvizur prapa me traktor, dyshohet...

Një i lënduar në një aksident mes dy veturave në Prizren

  Një aksident mes dy veturave ka ndodhur në Prizren, si pasojë e të cilit është lënduar një person. Policia njofton se përveç lëndimeve si pasojë...

Lajmet e Fundit