33.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Al-Ittihad shkarkon trajnerin Nuno Espirito Santo

Nuno Espirito Santo është shkarkuar nga posti i tij si trajner i Al-Ittihad.

Në sezonin e tij të parë në krye të klubit, Nuno udhëhoqi Al-Ittihad drejt titullit të Ligës Pro Saudite, duke i dhënë fund një pritjeje 14-vjeçare për një tjetër kurorë të ligës.

Arritja ishte e rëndësishme me Al-Ittihad që mundi Al-Nassr-in e udhëhequr nga Cristiano Ronaldo me pesë pikë, si dhe siguroi kualifikimin për Champions League aziatike. Megjithatë, pavarësisht nënshkrimit të lojtarëve si Fabinho, N’Golo Kante dhe Karim Benzema gjatë afati kalimtar i verës, “Tigrat” nuk kanë arritur të përsërisin formën e tyre nga sezoni i kaluar.

Al-Ittihad është tashmë 11 pikë larg liderit Al-Hilal në Ligën Pro Saudite, duke grumbulluar 21 pikë nga 12 ndeshje për t’u ulur në pozitën e gjashtë në tabelë. Edhe pse ata janë në krye të grupit të tyre të Champions League pas katër ndeshjeve, Al-Ittihad pësoi një humbje 2-0 nga Al Quwa Al Jawiya të hënën mbrëma.

Përveç humbjeve të njëpasnjëshme në të gjitha garat, vetëm tre fitore janë regjistruar në nëntë ndeshje, duke rezultuar që zyrtarët e klubit të marrin vendimin për të shkarkuar ish-trajnerin e Wolverhampton dhe Tottenham.

Në një deklaratë të klubit thuhej: “Klubi ka njoftuar përfundimin e kontratës me trajnerin portugez Nuno Santo”.

Pavarësisht se u shkarkua, Nuno largohet nga Al-Ittihad me reputacionin e tij që është rritur me 36 fitore dhe vetëm tetë humbje nga 56 ndeshjet e tij në krye.

Ndihmësi i trajnerit Hassan Khalifa është vendosur në detyrën e përkohshme ndërkohë që po ndërmerret një proces për gjetjen e një zëvendësuesi të përhershëm. Albanian Post

Më Shumë

Lajmet e Fundit