31.8 C
Prizren
E premte, 9 Korrik, 2021

Arrestohet “Konti i Zi”, pasardhësi i Papës me një të kaluar plot mister dhe krime

 

I pasur, pinjoll i një prej familjeve më aristokrate italiane, pasardhës i një pape. Por kjo nuk e ka penguar Ranieri Adami Piccolominin të cilësohet nga të gjithë, në Romë, si “konti i zi”.

Një histori, ajo e tij, që më shumë se me madhështinë e pushtetit dhe të dhjetëra pallateve historike dhe kështjellave që mbajnë emrin e familjes së tij, i ngjan skenarit të një filmi thriller.

Konti 48 vjeçar u arrestua ditën e djeshme nga forcat e ligjit italiane pasi iu gjet një pistoletë dhe tre karikatorë në trup teksa po shëtiste në Trastevere, një nga zonat më të populluara nga jeta e natës së kryeqytetit italian.

Policia u angazhua në masë nga sinjalizimi i motrës së Ranierit të tmerrshëm, që denoncoi vëllain që kishte vjedhur armën e babait. Duke ditur të kaluarën e tij, policia me të drejtë u alarmua.

Në vitin 2013, në të njëjtin vend, një pensionist 75-vjeçar pothuajse humbi jetën nga plagët që Piccolomini i dha me një armë të ftohtë, një “yll” katër cepash i përdorur nga ninxhat në Japoni. Pak minuta, më parë, edhe një person tjetër ishte sulmuar, për arsye krejtësisht të panjohura. Ndoshta, thjesht për lojë.

Por e kaluara e tij është edhe më e errët. Emri i aristokratit problematik del edhe si një nga të dyshuarit në një vrasje të ndodhur në 1996 në Viterbo, qytezë afër Romës ku banonte më parë. Një i ri 22 vjeçar, Paolo Segatori, u gjet i vdekur nga plagë arme të ftohtë. Piccolomini u akuzua, madje u arrestua fillimisht por më pas u gjykua si i pafajshëm. Por pasioni i tij patologjik për armët, i shtojnë dyshimet mbi “kontin e zi”, pasardhësin e papës Pio II, një nga papat më të rëndësishëm të kishës katolike.

Më Shumë

Ministrja Hajdari: Gjykata Komerciale do t’u ofrojë lehtësi investitorëve të huaj

Themelimi i Gjykatës Komerciale do të ndihmojë bizneset në zgjidhjen e mos marrëveshjeve në Kosovë dhe jo të përfundojnë në Gjykatat ndërkombëtare, derisa kjo...

Gruaja fitoi 100 mijë funte, një ditë pasi mundi kancerin: Ajo i detyrohet gjithçka një kafshe

Louise Tate fitoi 100 mijë përmes një karte gërvishtëse, të cilën e bleu duke pritur që burri i saj të linte punën. Ky është...

Vritet presidenti i Haitit

Presidenti i Haitit, Jovenel Moise, u vra në një sulm në shtëpinë e tij. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i përkohshëm i këtij...

ATK-ja me njoftim të rëndësishëm për bizneset

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka paralajmëruar tatmipaguesit që të mos bëjnë transaksione me biznese fiktive dhe biznese jo-aktive. ATK përmes një komunikatë për media,...

Veprat e artistes Valbona Zherka kthehen në Kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Në një ceremoni solemne të organizuar nga Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren dhe Autostrada Biennale, drejtori i këtij institucioni Samir Hoxha dhe...

Minarja e një xhamie në Turqi përfshihet nga flakët, pasi goditet nga rrufeja

Minarja e një xhamie në Turqi është përfshirë nga flakët pasi vlerësohet të jetë goditur nga rrufeja. Sipas medieve turke, përcjell Telegrafi, i gjithë incidenti...

Wayne Rooney: Pogba ka qenë “Lojtari i Kampionatit Euro 2020”

Wayne Rooney thotë së Paul Pogba ishte ylli i Euro 2020 para se Franca të eliminohej, dhe shpreson që mesfushori të mund të përsërit...

Të shtëna me armë zjarri në një aheng familjar në Prizren, konfiskohet një pistoletë

Të shtëna me armë zjarri raportohet të ketë pasur ditën e enjte në një aheng në Prizren. Policia bën të ditur se ka dalë në...

Shënuam rekord të ri, dogana grumbulloi mbi 600 milionë

Drejtori i përgjithshëm i Doganës së Kosovës, Agron Llugaliu, ka thënë se falë angazhimit të tij dhe të punëtorëve, dogana ka shënuar rezultate të...

1 vit burgim dhe 300 euro gjobë ndaj të akuzuarit që pranoi se kishte vjedhur katër bateri dhe 700 litra naftë në “Vala”

 Është shpallur fajtor dhe është dënuar me një vit burgim efektiv dhe me 300 euro gjobë i akuzuari Dardan Rexhepi, i cili nga Prokuroria...

Ja sa po shiten biletat për ndeshjen finale Angli – Itali

Biletat për finalen ndërmjet Italisë dhe Anglisë, që do të luhet në “Wembley” (Londër) kanë dalë në shitje, teksa arrijnë një çmim deri në...

Valon Syla: PDK -ja mund të rikthehet në Prizren

Gazetari Valon Syla, ka folur për lidershipin e ri të Partisë Demokratike të Kosovës, me në krye Memli Krasniqi, raporton Gazeta Blic. Syla pret nga...

Shtatë të akuzuar, mbi 104 mijë euro dëmi për INFRAKOS-in, dëshmitarja thotë se Plani Urban i Prizrenit ishte në pajtim me ligjet

Ish-zyrtarja për zhvillim rajonal në Ministrinë e Administratimit dhe Pushtetit Lokal, Emine Hoti, ka thënë se Plani Rregullativ Urban i Komunës së Prizrenit kishte...

Duke frenuar lëndoi rëndë pasagjerin e dehur që ishte në pjesën e përparme të veturës, arrestohet shoferi 22-vjeçar në Prizren

Një 19-vjeçar i dehur në Prizren ka pësuar lëndime trupore pasi derisa ishte në pjesën e përparme të një veture, shoferi V.K kishte frenuar...

Terminet për viza Shengen, Ambasada e Gjermanisë në Kosovë del me njoftim

Ambasada në Gjermanisë në Kosovë ka dalë me një njoftim lidhur me terminet për vizat shengen. Të gjithë ata që i kanë marrë dy doza...

Deputetet skeptike për liberalizimin e vizave, partitë akuzojnë njëra-tjetrën për zvarritje të procesit

Deputetet e Kuvendit të Kosovës dhe njëherit anëtaret e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë e kanë cilësuar si shumë  të padrejtë situatën...

Lajmet e Fundit