8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Ashton do të sjellë planin e zgjidhjes për energjetikë e telekomunikacion

Ognjen-PribicevicShefja për politikë të jashtme e BE-së, Catherine Ashton në Beograd dhe Prishtinë dot ë sjellë me vete edhe planin e zgjidhjes për çështjet e energjetikës dhe telekomunikacionit. Kështu theksoi ish-ambasadori i Serbisë në Berlin Ognjen Pribiqeviq.

Analisti i çështjeve politik, ish ambasadori serb në Gjermani Ognjen Pribiqeviq, ka deklaruar se Bashkimi Evropian dhe Washingtoni zyrtar janë të përkushtuar për procesin e dialogut që po zhvillohet midis Kosovës dhe Serbisë. “Kjo dëshmohet edhe me vizitën e Baroneshës Ashton sot në Beograd dhe nesër në Prishtinë”, ka deklaruar Pribiqeviq për televizioni publik të Serbisë RTS.

Ai ka theksuar se shefja për politikë të jashtme e BE-së, Ashton në Beograd dhe Prishtinë do të sjellë me vete edhe planin e zgjidhjes për çështjet e energjetikës dhe telekomunikacionit, citon RTK. Është me shumë rëndësi ka thënë Pribiqeviq, të mbahet dinamika e aktiviteteve diplomatike gjatë muajve të verës, në mënyrë që në fund të procesit të arrihen rezultate te dëshiruara.

Pribiqeviq i cili ka qenë ambasador i Serbisë në Berlin ka vlerësuar se pjesa më e madhe e planit për implementimin e marrëveshjes duhet të zbatohet deri në fund të dhjetorit. Ai ka deklaruar se i gjithë procesi i zbatimit të marrëveshjes është duke u vëzhguar dhe mbikëqyrur nga BE-ja dhe Shtete e Bashkuara.

Pribiqeviq ka shprehur bindjen e tij se edhe gjatë këtyre dy muajve të verës, do të sundojë një disponim pozitiv në drejtim të implementimit të marrëveshjes së arritur me 19 prill.

Më Shumë

Halitjaha thotë se nuk ka pas polici ushtarake në Zonën e Pashtrikut në vitin 1998

Dëshmitari Sadik Halitjaha gjatë dëshmisë së tij në Hagë, përpara trupit gjykues në çështjen gjyqësore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka thënë...

Policia po e ruan argjendarinë pronari i së cilës u arrestua në lidhje me grabitjen në Suharekë

Zyrtarët policor, po vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar argjendarinë “Baraku”, pronari i së cilës u arrestua për përfshirje në grabitjen në Suharekë. Argjendaria është bastisur...

Lajmet e Fundit