-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Avokati i Benzema përgënjeshtron lidhjet e futbollistit me ‘Vëllazërinë Myslimane’

Avokati i Karim Benzema ka reaguar ndaj ministrit të Brendshëm të Francës pasi ai akuzoi yllin francez të futbollit që luan për ekipin saudit Al-Ittihad për lidhje me grupin islamik të “Vëllazërisë Myslimane”.

Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin i bëri këto akuza pasi fituesi në fuqi i Topit të Artë dhe ish-sulmuesi i Real Madrid postoi një mesazh në rrjetet sociale në lidhje me konfliktin midis Izraelit dhe grupit militant palestinez Hamas.

“Të gjitha lutjet tona janë për banorët e Gazës, të cilët janë edhe një herë viktima të këtyre bombardimeve të padrejta që nuk kursejnë gra dhe fëmijë”, shkroi Benzema në X, dikur Twitter.

Hamasi më 7 tetor nisi sulme shokuese në Izrael, duke vrarë 1,400 njerëz, kryesisht civilë, dhe duke kapur rreth 200 pengje. Izraeli që atëherë ka nisur valë sulmesh ajrore hakmarrëse, duke vrarë më shumë se 3,400 palestinezë në Gaza.

Darmanin, duke folur në kanalin “Cnews”, pretendoi se Benzema “ka një lidhje famëkeqe me Vëllazërinë Myslimane”, një grup islamik mysliman sunit me origjinën e tij në Egjipt që tani është i ndaluar nga Kajro.

“Kjo është e rreme! Karim Benzema nuk ka pasur kurrë as më të voglën marrëdhënie me këtë organizatë”, tha në një deklaratë Hugues Vigier avokati i Benzema.

Ai tha se Benzema po shprehte “dhembshuri natyrore” me “ajo që shumë sot e përshkruajnë si krime lufte që po kryhen në Gaza, por që nuk e ul tmerrin e akteve terroriste të 7 tetorit, diçka që nuk është e hapur për diskutim”.

Avokati shtoi se ai po planifikonte të bënte një ankesë kundër Darmanin për komentet e tij.

Benzema, 35 vjeç, i cili ka lindur në Francë nga prindër me origjinë algjeriane, ka qenë një nga yjet e spikatur francezë të dekadës së fundit.

Ai iu bashkua klubit saudit në një marrëveshje shumë fitimprurëse tre-vjeçare këtë vit pas 14 sezonesh me Real Madrid-in, ku fitoi pesë Champions League, katër tituj të La Liga dhe tre Copas del Rey.

Por pas një sezoni yjor 2021-22, kur ai udhëhoqi Real-in drejt lavdisë së Champions League dhe u shpërblye me Topin e Artë për lojtarin më të mirë në botë, ai ishte i shqetësuar nga dëmtimet që e përjashtuan atë nga skuadra e Francës në Kupën e Botës në Katar vitin e kaluar.

Darmanin, 41 vjeç, ka krijuar një reputacion si njeri i vijës së ashpër në formën e mentorit të tij politik, ish-presidentit Nicolas Sarkozy dhe nuk i fsheh ambiciet e tij presidenciale.

Më Shumë

Zbathur shëtitët nëpër buzët tua

Poezi nga Visar Zhiti Zbathur, Vetëm zbathur Shëtitet nëpër buzët tua. Këmbët mu mbushën Me petale të kuqe puthjesh Që më bien gjatë ecjes. Dhe kështu u krijuan yjet Në qiellin tonë...

Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Lanovicë

Familjarë të dëshmorëve, veteranë e invalidë të luftës së UÇK-së, qytetarë dhe përfaqësues të institucioneve të ndryshme ,të martën ishin të pranishëm në orët...

Lajmet e Fundit