22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Bardhyl Meta: Besim Beqaj me skenar të SHIK-ut

Bardhyl MetaKandidati i LDK’së për deputet Bardhyl Meta i është kundërpërgjigjur Besim Beqajt, i cili tha se lideri i opozitës mund të arrestohet. Sipas Metajt, Beqaj po vepron sipas skenarit të SHIK’ut, derisa Arben Gashi, po ashtu kandidat i kësaj partie për deputet, ka thënë se këto kërcënime po vijnë si pasojë e panikut që ka kapluar bandën e Hashim Thaçit.
Pas deklaratës së mbrëmshme të Besim Beqajt të PDK’së, i cili s’kishte arritur të bëhej deputet në zgjedhjet e fundit, kanë reaguar dy zyrtarë të LDK’së, Bardhyl Meta e Arben Gashi.

Meta ka thënë se kërcënimet e Besim Beqajt janë skenar i SHIK’ut pas shkapërderdhjes së PDK’së.

“Është për të ardhur keq që kolegu nga PDK’ja, qeverisja në shkuarje, me logjikë të SHIK’ut sajon akuza të tilla banale. Logjikë tipike e SHIK’ut. S’kanë ku ta ndërtojnë shpresën. Partia po u shkapërderdhet. Qytetarët po kërkojnë rikthimin e dinjitetit dhe po e kërkojnë më 8 qershor”, ka thënë Meta, për Express.

Më tej, ky zyrtar i LDK’së, ka përmendur një rast të korrupsionit për të cilin ka kërkuar përgjigje nga Hashim Thaçi e Besim Beqaj.

“Më mirë që z. Thaçi dhe z. Beqaj t’i tregojnë opinionit se sa para i kanë kërkuar T-Mobile gjerman atëherë, në valën e mëhershme të privatizimit, e për të cilën njoftohet edhe zyrtarisht nga T-Mobile në kumtesën e tyre zyrtare. EULEX’i po merret me këtë çështje. Kërkojmë që edhe z. Thaçi edhe z. Beqaj në mënyrë paqësore, të qytetëruar dhe në mënyrë të dinjitetshme më 8 qershor respektivisht në mbrëmjen e 8 qershorit ta dorëzojnë pushtetin e jo me skenare të SHIK’ut”, ka shtuar ai.
Ndërsa, Arben Gashi, ka thënë se kërcënimi i Besim Beqajt nuk është vetëm për opozitën por u drejtohet të gjithë qytetarëve të Kosovës.

“Ky është mentalitet tipik dikatorial i kapjes së shtetit nga individët. Ky nuk është vetëm kërcënim për Kryetarin e opozitës por ky është kërcënim për të gjithë qytetarët e Kosovës”, ka thënë Gashi.

Sipas tij, deklarimet e Beqajt dëshmojnë se PDK e ka kapur shtetin dhe po dëshirojnë ta shëndërrojnë në shtet diktatorial.

“Këta janë në panik të humbjes dhe kjo sjellje është kërcënim për të gjithë qytetarët e Kosovës.Ku guxon një Ministër të deklarohet se kush do të arrestohet e kush jo. Kjo është sjellje tipike diktatoriale të njerëzve, të cilët e kanë humbur arsyen”, ka shtuar ai

Më Shumë

Gjendet shtetasi i huaj i cili kishte humbur në malet e Sharrit

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor të Kosovës ka njoftuar se është gjetur personi i cili ishte humbur dje në zonën e qendrës skitare të Brezovicës. Sipas...

Walker: Kosova është një tregim i jashtëzakonshëm suksesi

Ambasadori William Walker është takuar me kryeministrin Albin Kurti. Këtë takim Walker e ka vlerësuar produktiv dhe shumë trë mirë. “Më lejoni të them se...

Lajmet e Fundit