17.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

BD: Nuk ka të ndalur anarkia e pushtetit në Prizren

bd mbledhjeKryesia e Bashkimit Demokratik në Prizren ka diskutuar për situatën e rënd politike, ekonomike dhe sociale në Kosovë si dhe anarkinë në pushtetin lokal të Prizrenit.

Kryetari i BD-së Zafir Berisha në këtë takim foli pr rrjedhat e fundit në Kosovë, me theks ta veçantë u ndal tek shpërngulja masive e qytetarëve drejtë vendeve të perëndimit

“Fajtor është koalicioni qeverisës PDK – LDK, të cilët nuk janë të aftë të merren me zgjidhjen e problemeve jetike që i preokupon qytetarët tanë, siç janë korrupsioni papunësia , çmimi lartë i energjisë elektrike, shporta e qytetarit të Kosovës e cila vazhdon të jetë e varfër et.”

“Por merren me gjëra të rëndësisë së dytë ose bëjnë veprime që gjëja janë duke bërë diçka, e që ne fakt janë kamuflim para opinionit”.

“Bisedimet në Bruksel sipas Bashkimit Demokratik janë vazhdimësi e nënshtrimit të Kosovës para politikës së Beogradit”.

“Politikanët tanë te papërgjegjshëm të cilët me bisedimet e deritashme bënë që Kosova të jetë shtet jo funksional dhe duke i legalizuar strukturat para politike e paramilitare të Serbisë në Kosovë po rrezikojnë të humbin në paqe atë të cilën populli i Kosovës e fitoj me luftë”

“Bashkimi Demokratik shpreh shqetësimet e veta edhe për shkeljet ligjore që i bën kryetari i dënuar i Prizrenit, ku në kundërshtim me ligjin, Prizrenin për 13 muaj e ka lënë pa nënkryetar të minoriteteve edhe pse ligji e precizon ketë çështje, punësimet mbi baza partiake dhe farefisnore, moskrijimi i kushteve për biznes, i cilin në Prizren është duke kontribuar me të madhe në shpërnguljen e qytetarëve drejtë vendeve perëndimore”/PrizrenPress.com

Më Shumë

Reperi që vdiq sot, Coolio, performoi në Kosovë pas luftës

Ylli i “Gangsta’s Paradise”, Coolio, i cili vdiq sot në moshën 59-vjeçare, performoi në Prishtinë gjatë vitit 2002 para mijëra fansave. Ai mbajti koncert pas...

Krizë mbi krizë deri tek rënia e qeverisë

Krizë në arsim: Një muaj nxënësit rrinë në shtëpi. Në vend që të dialogohet 24 orë deri të gjendet zgjidhja, qeveria bënë luftë me...

Lajmet e Fundit