14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

BE-ja dërgon vëzhgues për zgjedhje

ashtonPërfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, ka emëruar sot Roberto Gualtieri për shef të misionit për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale në Kosovë.

Në kontekst të ofrimit të ndihmës për dialogun ndërmjet Prishtinë dhe Beogradit, Bashkimi Evropian do të dërgojë misionin për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale në Kosovë, që do të mbahen më 3 nëntor.

Me këtë rast, Baronesha Ashton ka thënë: “Misioni vëzhgues i BE-së synon që të mbështesë Kosovën për të zhvilluar një proces gjithëpërfshirës zgjedhor, pasi që zgjedhjet lokale të 3 nëntorit janë element esencial i marrëveshjes së 19 prillit”, shkruan Epoka e re.

Më Shumë

Amerika i kërkon shpjegime Serbisë për ujdinë me Rusinë

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill tha sot se askush nuk duhet të nënshkruajë asgjë me Rusinë në këtë moment, duke theksuar se vendi...

Një tym i errët u ngrit mbi Paris ndërsa një zjarr shpërtheu në “tregun më të madh të ushqimit të freskët në botë”

Një tym i errët u ngrit mbi Paris të dielën nga flakët e një magazine në një treg masiv prodhimesh që furnizon kryeqytetin francez...

Lajmet e Fundit