16.8 C
Prizren
E premte, 29 Shtator, 2023

BE-ja dërgon vëzhgues për zgjedhje

ashtonPërfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, ka emëruar sot Roberto Gualtieri për shef të misionit për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale në Kosovë.

Në kontekst të ofrimit të ndihmës për dialogun ndërmjet Prishtinë dhe Beogradit, Bashkimi Evropian do të dërgojë misionin për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale në Kosovë, që do të mbahen më 3 nëntor.

Me këtë rast, Baronesha Ashton ka thënë: “Misioni vëzhgues i BE-së synon që të mbështesë Kosovën për të zhvilluar një proces gjithëpërfshirës zgjedhor, pasi që zgjedhjet lokale të 3 nëntorit janë element esencial i marrëveshjes së 19 prillit”, shkruan Epoka e re.

Kurti paralajmëron Vuçiqin: Lufta kundër terrorit sponzoruar nga Serbia vazhdon, do përfundojë doemos me fitoren e Kosovës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti e ka paralajmëruar Serbinë e Aleksandar Vuçiqit se lufta e krimit dhe terrorit të sponzorizuar nga Beogradi zyrtar, do...

Juventusi mund të zëvendësojë Pogbanë? Zbulohet emri i parë në listën e bardhezinjve

E ardhmja e Pol Pogbasë do të jetë më e qartë javën e ardhshme për shkak se kundër analizat janë planifikuar në 5 tetor...

Lajmet e Fundit