-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Hidhet shorti për renditjen e subjekteve politike

Zgjedhjet lokale2013Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka hedhur shortin për renditjen në fletëvotime të subjekteve politike për zgjedhjet lokale të 3 nëntorit.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka thënë se ky institucion mbetet i përkushtuar për të kryer të gjitha përgatitjet në përputhje me legjislacionin në fuqi. Ajo u ka bërë thirrje subjekteve politike që ta respektojnë ligjin dhe rregullat zgjedhore, kurse qytetarëve që ta realizojnë të drejtën e tyre për të votuar.

Në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit, Lëvizja Vetëvendosje do të mbajnë numrin 61, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Dardanisë -62, Partia e Drejtësisë -70, Lidhja Demokratike e Kosovës -78, Aleanca Kosova e Re -89, Partia Demokratike e Kosovës -99, kurse Iniciativa Qytetare për Malishevën, anëtarë të gjithë këta të shkëputur nga Degë të PDK-së, kanë zgjedhur numrin 109, Lëvizja për Bashkim 121.

Në këto zgjedhje do të garojnë 103 subjekte politike.

Më Shumë

Zbathur shëtitët nëpër buzët tua

Poezi nga Visar Zhiti Zbathur, Vetëm zbathur Shëtitet nëpër buzët tua. Këmbët mu mbushën Me petale të kuqe puthjesh Që më bien gjatë ecjes. Dhe kështu u krijuan yjet Në qiellin tonë...

Vetëvendosje në Prizren kërkon mbledhje të jashtëzakonshme për faljen e borxhit të tatimit në pronë

Kuvendi i Prizrenit, në fillim të muajit shkurt me shumicë votash kishte miratuar rekomandimin për faljen e borxhit prej 100 euro për tatimin në...

Lajmet e Fundit