14.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani në 20 vjetorin e sulmeve të 11 shtatorit

Presidenti amerikan Joe Biden do të tërheqë të gjitha trupat amerikane nga Afganistani gjatë muajve të ardhshëm. Lajmin e bëjnë të ditur mediat amerikane duke cituar burime.

Trupat do të tërhiqen për herë të parë që nga 11 shtatori i vitit 2001, kur edhe SHBA-të u përfshinë për herë të parë pas sulmeve terroriste.

Vendimi, të cilin Biden pritet të njoftojë të mërkurën, do të mbajë mijëra forca amerikane në vend përtej afatit të daljes në 1 maj që administrata Trump negocioi vitin e kaluar me talebanët, sipas një personi të njohur me këtë çështje, i cili si të tjerët foli në kushte anonimati.

Ndërsa talibanët janë zotuar që t’i ribëjnë sulmet ndaj personelit të SHBA dhe NATO-s nëse trupat e huaj nuk tërhiqen brenda afatit, nuk është e qartë nëse militantët do t’i ndjekin me ato kërcënime duke pasur parasysh planin e Biden për një tërheqje në faza duke nisur nga tani e deri në shtator.

Raportohet se presidenti amerikan ka qenë duke e peshuar këtë vendim për disa muaj me këshilltarët e tij dhe sinjalizoi se nuk besonte që trupat amerikane duhet të qëndronin në vend shumë më vonë se afati i paracaktuar.

Zyrtarët pritet të japin shpjegime të tjera rreth këtij vendimi gjatë ditës së sotme.

Më Shumë

Djali raporton në policinë e Prizrenit se i është zhdukur baba

Një person është zhdukur në fshatin Lubiqevë të Prizrenit. Rasin në polici e ka raportuar djeli i të zhdukurit. Fsh. Lubiqevë, Prizren 26.05.2026-13:30. Me 27.05.2023 një...

Qytetari dënohet me 200 euro pasi hodhi mbetje inerte në hapësirë publike në Suharekë

Një qytetar është dënuar me 200 euro gjobë për hedhje të mbetjeve inerte në hapësirë publike në Komunën e Suharekës. Këtë e ka bërë të...

Himnet në ankand

Mona Liza

Moti sot me diell

Lajmet e Fundit