19.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Biden gjatë fushatës e quajti kriminel, Kim Jong Un refuzon kontaktet diplomatike me SHBA-në

Koreja e Veriut nuk u është përgjigjur përpjekjeve të administratës së Presidentit të SHBA Joe Biden për të vendosur një kontakt diplomatik jozyrtar, tha një zyrtar anonim i administratës.

Çështja se çfarë qasje do të ketë administrata e Biden ndaj Pyongyang është e hapur, në lidhje me çështjet e armëve bërthamore dhe raketave balistike.

Sekretari për SHBA të zgjedhur, Lloyd Austin, po udhëton në Japoni dhe Korenë e Jugut, kështu që pritet që Koreja e Veriut të jetë një nga temat.

Një zyrtar anonim thotë se administrata e Biden është përpjekur disa herë të vihet në kontakt me Pyongyang, duke filluar në mes të shkurtit të këtij viti, por se nuk ka pasur asnjë përgjigje.

Misioni i Koresë së Veriut në KB, përmes të cilit gjithashtu u përpoq të vendoste kontakte, nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Administrata e Biden deri më tani ka folur me kujdes për marrëdhëniet me Korenë e Veriut, por ka njoftuar një rishikim të lidhjeve të vendosura më parë midis ish-Presidentit Donald Trump dhe Kim Jong Un.

Megjithatë, Trump nuk arriti ta bindte Kim të hiqte dorë nga arsenali i tij bërthamor.

Një zyrtar i administratës aktuale thotë se nuk kishte asnjë kontakt me Pyongyang për vitin e kaluar, pavarësisht përpjekjeve të shumta nga Shtetet e Bashkuara.

Gjatë fushatës, Biden e përshkroi Kim si një kriminel dhe tha se ai do të takohej me të vetëm nëse ai pranonte të shfuqizonte arsenalin bërthamor.

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken deri më tani nuk ka folur për sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut. Sanksionet deri më tani nuk kanë dhënë asnjë rezultat.

Raporti i KB tregoi se Koreja e Veriut vazhdoi të zhvillonte programin e saj bërthamor dhe raketor gjatë vitit 2020, megjithë sanksionet ndërkombëtare, dhe se siguroi 300 milion dollarë për këtë përmes sulmeve kibernetike.

Më Shumë

Lajmet e Fundit