11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Blair: Ndërhyrja në Kosovë, ndërhyrje e duhur

TonyBlair-kosoveKam marrë pjesë në shumë ndërhyrje, por mendoj që Kosova ka qenë ndërhyrja e duhur. Kështu mendoja atë herë, kështu mendoj edhe tani, ka thënë ish kryeministri britanik, Tony Blair.

“Duhej të ndërhynim. Unë besoj që nëse toleron spastrimin etnik, atëherë ke lejuar jo vetëm aktin, por ke lejuar të tjerët që të thonë: kjo bëhet dhe bashkësia ndërkombëtare nuk ndërhyn. Ky është një mesazh shumë i keq. Kur kam vizituar kampet e refugjatëve dhe kur e kuptova se çfarë kishin vuajtur, e kuptova që të qëndronim mënjanë do të ishte tërësisht e gabuar, sepse është pjesë e sistemit tim të vlerave dhe besimit tim. Bashkësia ndërkombëtare duhet të tregojë autoritet tek ata njerëz që pësojnë shtypjen dhe duhet të qëndrojë në krah të tyre”, ka thënë ai, shkruan Shekulli.

Më Shumë

Berisha në 10 vjetorin e Nismës: Ne po vijmë!

Nisma Socialdemokrate ka shënuar sot 10 vjetorin e themelimit të saj. Kryetari i këtij subjekti politik në Prizren, Zafir Berisha, ka paralajmëruar rikthimi në pushtet...

“Dashuria e jetës”, momente romantike mes Ilnisës dhe Meritonit

Meritoni dhe Ilnisa, janë dy konkurrentë të formatit ‘BBV3’ të cilët kanë krijuar një romancë brenda shtëpisë. Edhe pse çifti ka patur ‘ulje dhe...

Lajmet e Fundit