8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Çeku: Peci ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për sportin e Kosovës

Figura e legjendës së boksit kosovarë Xhevde Peci është vlerësuar lartë për kontributin e dhënë në kohët e vështira të popullit të Kosovës përmes sukseseve të tij të mëdha në sport në ish-Jugosllavi.

Në nderim të jetës dhe veprës së tij, personalitete të njohura nga skena politike dhe sportive e vendit kanë bërë homazhe pranë trupit të pajetë të Xhevdet Pecit në Pallatin e Rinisë dhe Sportit.

Ministri i Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sportit Hajrullah Çeku tha se Peci ishte njëra nga figurat qendrore të sportit të Kosovës dhe se ika e tij nga kjo jetë është një humbje e madhe për vendin tonë.

“Ka qenë një nga figurat qendrore të sportit në Kosovë më kontribut të jashtëzakonshëm jo vetëm me suksesin e tij sportiv por edhe me kontributin më pastaj në zhvillimin e sportit të boksit në Kosovë . Është një humbje e madhe për familjen e tij të gjakut, për familjen e tij sportive dhe për të gjithë popullin tonë. Suksesi dhe kontributi i tij do të jehojnë përherë “, tha Çeku.

Ndërsa Kryetari i Kuvendit të Kosovës tha se lufta që Peci e bënte përmes boksit ishte më shumë se sportive. Sipas tij, ajo ishte edhe luftë për liri dhe rezistencë dhe se kujtimi për të do të jetë i paharrueshëm.

“Në kohën kur Jugosllavia pushtuese me diskriminim e me shtypje e katandiste Kosovën të fundit, Xhevdet Peci me boksin e tij prej kampioni gjithmonë na nxirrte të parët. Ai i përkiste plejadës së artë të boksierëve të cilët gjithmonë e nxirrnin kampion klubin Prishtina dhe për këtë do të kujtohet e nderohet gjithmonë. Në atë kohë, të gjithë ne që i përkisnim atyre gjeneratave e të cilët sot i kemi mbi 20 vjet, kemi qenë fare të vogël. Por mua më kujtohet kur i shikoja të mëdhenjtë se sa forcë merrnin prej tyre, atëherë nuk e kuptoja si fëmijë se nga buronte ajo forcë, por sot e kuptojë shumë më mirë. Pra ka qenë më shumë se sport, më shumë se boks, ka qenë luftë për liri dhe rezistencë. Do të jetë i paharrueshëm për kontributin që e ka dhënë për sportin, për boksin tonë.”, tha Konjufca.

Si pjesë shumë të rëndësishme të historisë së sportit të Kosovës, kontributin e Xhevdet Pecit e ka vlerësuar edhe Ministri i Ministrisë së Bujqësisë Faton Peci, i cili ishte edhe kushëriri i tij. Ai ka kujtuar edhe kohën kur Peci bëri bujë me goditjen që ia bëri gjyqtarit serb i cili, sipas Pecit, ishte sinonim i diskriminimit ndaj popullit shqiptarë të Kosovës.

“Xhevdet Peci jo vetëm si sportist por edhe si kushëri i imi është shquar për disa tipare që vështirë janë të zëvendësueshme. E para, personaliteti dhe figura e tij në sport ka marrë përmasa tjera shkak se si sportit me tipare njerëzore dhe edhe të sportistit që e ka jetësuar në jetën e tij të përditshme ka bërë pjesën e historisë në kohën kur populli ynë diskriminohej në të ashtuquajturën ish-Jugosllavi dhe boksi i tij i hekurt ka shkuar edhe përtej aspektit sportiv për shkak se thjeshtë e ka goditur njërin nga referët që ka qenë sinonim i diskriminimit të popullit shqiptarë të Kosovës”, tha Peci.

Kurse kryetari i Komitetit Olimpik të Kosovës Ismet Krasniqi deklaroi se humbja e një boksieri legjendar si Xhevdet Peci është është humbje e madhe për të gjithë Kosovën.

“NJë ditë shumë e vështirë për sportin e Kosovës. Kemi humbur një sportist që na ka bërë krenar gjithë shqiptarinë, një kampion pesë herë i ish-Jugosllavisë, një anëtar i Komitetit Olimpik të Kosovën në periudhën më të vështirë . Sot dua t’i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes Peci sepse e ka humbur një njëri jo vetëm familja Peci por ka humbur e gjithë Kosova”

Xhevdet Peci vdiq më 9 maj në moshën 67 vjeçare. Varrimi i tij do të bëhet sot në ora 16:30 në fshatin Zhahë të Komunës së Mitrovicës./kp/

Më Shumë

I “shpërfillur” nga ushtria ruse, pse ukrainasit po përdorin ende mitralozin 100 vjeçar

The Economist Forcat ukrainase po luftojnë kundër pushtuesve rusë duke përdorur disa lloj mitralozësh që kanë hyrë në shërbim në kohën kur Ukraina ishte pjesë...

‘Jetoj me tre burra në shtëpi’/ Çiljeta bën rrëfimin e pazakontë

Këngëtarja e njohur, Çiljeta Xhilaga, ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Goca dhe Gra” ka bërë një rrëfim ndryshe për familjen e saj. Ajo ka...

Totaj flet për mësimdhënësin që akuzohet për pedofili, tregon pse u ndje “dyfish keq”

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj tha në Frontal të T7 se ndjehet dyfish më keq – për shkak të pozitës – lidhur me rastin...

Ronaldo e ka marrë vendimin për sezonin e ardhshëm

Cristiano Ronaldo e ka marrë përfundimisht vendimin për sezonin e ardhshëm. Ylli portugez në fakt dëshiron të qëndrojë në Manchester United. Lajmin e ka bërë të...

Nipi detyrohet t’ia jap dajës 45 mijë euro, akuzohet se kishte lidhje dashurie me gruan e tij

Një person është detyruar t’ia jap dajës së tij 45 mijë euro, për shkak se pleqtë e fshatit e kishin dënuar atë në bazë...

Fahrije Hoti është “Evropiania e Vitit”

Pronarja e Kooperativës “Krusha”, Fahrije Hoti, është fituesja e sivjetme e çmimit “Evropiania e Vitit”. Fituesja është shpallur mbrëmë nga ambasadori i BE-së në Kosovë,...

Personi me probleme psikike ia vë flakën një veture në Malishevë

Një person në Malishevë u arrestua nga policia pasi dyshohet se ia kishte vënë flakën një veture e cila ka qenë e vendosur në...

Shyhretja kështu rregullohet në pushime

Shyhrete Behluli këtë kohë po e shfrytëzon që të relaksohet në një vend superior. Pasi që është e angazhuar në sezonin e verës, këngëtarja në...

Kosova dhe BERZH-i me marrëveshje për energji efiçiente për Prizrenin

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe zëvendëspresidenti i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Alain Pilloux në javën e takimeve pranverore...

Youssoufa Moukoko kërkohet nga Real Madrid

Një nga talentet më premtues të Borussia Dortmund-it, Youssoufa Moukoko, po kërkon të largohet nga klubi verdhezi. Sipas raportimeve të gjermanes “Bild”, Real Madrid-i po...

“Kundër flokëve të gjatë”, tregim nga Pier Paolo Pasolini

Hera e parë që kam parë flokëgjatë ka qenë në Pragë. Në hollin e hotelit ku rrija hynë dy djem të huaj, me flokë...

Zgjohuni nga gjumi dogmatik o Akademik shqiptar!

Shkruan: Fadil Maloku, Profesor universitar Zgjohuni nga gjumi dogmatik o Akademik shqiptar! 1. Sepse, po ofrohen momente tejet të volitshme historike për t’u faktorizuar edhe një...

Policia nis patrullimin me biçikleta në Prizren

Policia e Kosovës ka nisur patrullimin me biçikleta në qytetin e Prizrenit. Policia ka njoftuar se ky aktivitet ka për qëllim identifikimin e kundërvajtjeve të...

Golden Eagle Ylli mposht Prishtinën edhe në ndeshjen e tretë dhe kalon pa problem në finale

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës me rezultat 56:75 (11:18, 17:17, 11:25, 17:15), duke kaluar në finale të Play-offit, pasi në...

Juventusi gati të thej rregullin e pagave për Pogban

Paulo Pogba mund të rikthehet te Juventusi pas gjashtë viteve të kaluara në Old Traford te Manchester United. Mesfushori francez është futur në vitin e...

Mungesë rekorde e punëtorëve në Gjermani, cilat janë profesionet më të kërkuara?

Në Gjermani, situata me mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar në tremujorin e parë të këtij viti është përkeqësuar më tej, sipas Institutit të...

Lajmet e Fundit